18. 4. 2017

Přestali jste nosit čočky protože vám byly nepohodlné?

Za posledních pár let došlo ve vývoji kontaktních čoček k několika změnám. Před více než 50ti lety český vědec Otto Wichterle vynalezl geniální materiál HEMA, ze kterého "vymyslel" kontaktní čočku, která byla dobře snášena na oku (což akademik testoval na sobě).
Pár desítek let jsme si "vystačili" s hydrogelovým materiálem na oku, který je pohodlný při dobré kvalitě slz a v přirozeně vlhkém prostředí.
Když k nám dorazila éra klimatizace, která nám vysušila prostředí a způsobila pálení, svědění a řezání očí pracovali přední vědci výrobců kontaktních čoček na novém materiálu, který by nebyl závislý na množství slz a vlhkosti prostředí. Nabízel se tělu přívětivý materiál - silikon, ten se však nekamarádil s povrchem oka, a tak se nabízelo spojení silikonu s hydrogelem.
 
To se však zdálo jako neřešitelné, protože laicky řečeno je to jako byste chtěli spojit vodu s olejem. A přece se to podařilo! V devadesátých letech minulého století nás tedy vysvobodil revoluční materiál - silikonhydrogel, který není zak závislý na množství slz, nevysušuje se v oku a je tedy akceptován delší dobu na oku. První čočky z tohoto materiálu byly PureVision a Night&Day.
 
 
silikon-hydrogelové kontaktní čočky Air Optix Night&Day
Pro většinu nositelů je důležité jaký mají pocit v kontaktních čočkách ihned po nasazení a také po delší době, tedy na konci dne. Nejčastějším důvodem proč lidé přestávájí nosit kontaktní čočky je právě nepohodlí většinou během a na konci dne.
 
Vědci zabývající se tribologií (věda o vzájemných vztazích mezi povrchy v pohybu) se důsledně zabývají procesy, které zažíváme každý den tedy tření, lubrikace a opotřebení a tyto studie zasáhly i oblast pohodlného nošení kontaktních čoček. Podvědomě tušíme vzájemnou souvislost různých faktorů, jako je nižší tření mezi očním víčkem a kontaktní čočkou, úroveň pohodlí a počet symptomatických nositelů. 
 
A opravdu se našel důkaz, který tuto souvislost potvrzuje, protože se zvyšuje počet nositelů, kteří přestávají nosit kontaktní čočky z důvodu nepohodlí, a tak se vědci a kontaktologové zaměřili zejména na tření a lubrikaci.
 

A výsledek?

Kontaktní čočky se musí inspirovat slzami. Mají ideální skluz a svým složením perfektně zvlhčují povrch oka. Proto již nově vyráběné čočky jsou pohodlnější. 
 
Firma Johnson & Johnson uvedla na trh nové jednodenní kontaktní čočky, které právě byly inspirovány slzami a jsou tedy opravdu pohodlné po celý den a nezatěžují tedy naše oči.
Povrchová úprava čoček HydraGlyde
 
Vývoj jde dál...
 
Ne každému vyhovuje silikon-hydrogel, ne každý může být celý den v hydrogelu. Přesušené prostředí nás obklopuje téměř všude, pracovní náplň většiny z nás je "zírání" do monitoru, čímž méně mrkáme - oko rychleji osychá, naše životospráva také není vždy OK a kvalita vidění se s věkem stále mění a ne vždy včas navštívíme očního odborníka, aby nám vyšetřil zrak a pomohl.
Vědci tedy nelení a stále zkoumají a zjišťují, že je důležité materiály kontaktních čoček co nejvíce připodobnit slznému prostředí oka.
 
První generace SiH kontaktních čoček PureVision nebo Night&Day byly postupně vylepšeny o hladší povrchy, vyšší moduly pružnosti, smáčivost apod. na PureVision 2 HD nebo Air Optix EX a nejnovější a také komfortnější materiály jsou použity na čočky BiofinityAcuvue OasysAir Optix HydraGlyde.
 
Přesto kontaktologové nejsou vždy spokojeni se stavem očí nositelů kontaktních čoček a na svých častých kongresech a sympoziích velmi důrazně upozorňují na zvyšující se oční komplikace spojené s nošením čoček.
 
Bohužel tyto komplikace se z 95% týkají nositelů nekontrolovaných očními specialisty, lidí kupujících si náhodně čočky na internetu aniž by čočky vyzkoušely u specialisty.
Pokud budeme vycházet ze světových statistik prodejů kontaktních čoček, pak ve vyspělém světě (USA, VB, Francie, Německo, Japonsko) je stále větší nárůst nositelů jednodenních čoček (více než 50%), protože je to metoda nejčistší (do oka vkládáme vždy naprosto čistou sterilní čočku bez konzervantů a po použití ji prostě vyhodíme - nepoužíváme opakovaně!). Tito nositelé o své oči pečují, vědí že je oči "živí" a že léčba je pak docela dost nákladná.
 
V některých zemích je dokonce legislativa tak daleko, že si nositel nemůže koupit čočky bez předchozí kontroly specialistou.
Jednodenní čočky Acuvue Oasys 1-Day
 
 
 
Čočky Acuvue Oasys 1 day s technologií HydraLuxe prokázaly trvale nízkou třecí energii měřenou metodami, které napodobují fyziologické podmínky.
Možná je to proto, že se dovnitř materiálu integrují slzy - ne pouze voda - a kontaktní čočka je tak zvlhčována lubrikována po celý den.
 
Tyto čočky mají i mimořádně hladký povrch, což přispívá k pohodlnějšímu mrkání.
V našem aplikačním středisku jsme tyto kontaktní čočky mohli odzkoušet na klientech ještě před uvedením na český trh a překvapila nás reakce většiny nositelů. Byli velmi spokojeni s pocitem čoček v oku. U nositelů, kteří mají stále nějaký negativní pocit z předchozích čoček v oku, byla reakce ihned pozitivní a u nositelů, kteří si nestěžovali na pohodlí ve svých čočkách sami uvedli ještě příjemnější pocit než mají doposud.
Vyšetřovna optometristy
Závěrem můžeme říci, že tyto nové generace kontaktních čoček opět pozitivně reagují na stezky unavených očí v klimatizovaných prostorách, při sledování digitálních obrazovek, při dlouhodobé soustředěné práci nebo v průběhu suchých a horkých dnů a přinášejí nám úlevu v podobě příjemného pohodlného pocitu během celého dne.
 
Další výrobky jednodenních kontaktních čoček nové generace inspirované slzami: 
Dopřejte vašim očím příjemný pocit a vyzkoušejte pohodlnější kontaktní čočky.
 
 
Pohodlný pohled na svět vám přeje
 
Šárka Stašová
registrovaný optometrista

Článek pro Vás připravila:

Šárka Stašová 
oční optik a registrovaný optometrista
 
Optometristka Šarka KontaktníČočka
 
  • v oboru oční optika a optometrie pracuje již více než 30 let a má tedy mnoho zkušeností s vývojem oboru i změnami v nárocích zákazníků
  • specializuje se na sportovní brýle pro různé druhy sportů v dioptrickém i nedioptrickém provedení
  • vždy klade důraz na vlastní potřeby a individuální image zákazníka napříč módním trendům
Volný čas věnuje Šárka rodině, turistice a poznávání nových věcí ve všech oborech. Protože vše souvisí s viděním a tedy i se zákazníkem.

Buďte s námi v kontaktu

Facebook Instagram Twiter

Jsme první e-shop pro čočky <strong>vedený optometristy</strong>
Jsme první e-shop pro čočky vedený optometristy
<strong>100 % zákazníků doporučuje </strong>  náš e-shop
100 % zákazníků doporučuje náš e-shop
<strong>Průměrná doba dodání</strong> zboží jsou 2 dny
Průměrná doba dodání zboží jsou 2 dny
Neustále zlepšujeme <strong>rychlost dodání</strong>
Neustále zlepšujeme rychlost dodání