15. 5. 2018

Běhám, běháš, běhá, běháme, běháte, běhají.... po celém světě.

 
To není lekce z českého jazyka, ale trend dnešního moderního životního stylu. Běhání se stalo fenoménem doby. A je to dobře. Každý kdo propadl tomuto sportu, ať už má jakýkoliv důvod, určitě dělá dobře.
 
Proč?
Běháním vyčistíme hlavu od každodenních starostí a stresu, jsme sami se sebou. Zbavíme se škodlivých látek z těla (pocení), ztratíme nějaký ten tuk, zotavíme svaly, okysličíme tělo, proluftujeme plíce, vyplavíme endorfiny - jsme třeba unavení, ale šťastní.
 
Ať už běháme ve městě, v parku nebo v lese, běháme venku. A venku na nás také číhá mnoho nepředvídatelných událostí. 
 
Je třeba se tedy vždy dobře připravit. 
Kvalitní obuv je základ zdravého běhání - myslete na budoucnost svých kloubů. Vhodné oblečení vybereme podle aktuálního počasí a vlastních zkušeností. Čelenku, potítka, tepovku, mobil se sluchátky.....a copak nám to chybí?
 

Brýle!

 
Sluneční brýle adidas excalate a428 6058-1
Sluneční brýle adidas whipstart a423 6052-1
Někdo se možná pousměje, ale i při "prostém" běhání je relativně mnoho úrazů. A příčina? Špatné reakce na terén, chcete-li přehlédnutá nerovnost nebo překážka při běhu. 
Připomeňme si, že více než 80% informací získáváme očima. Informaci musí náš mozek vyhodnotit a poslat signál k reakci. A na to všechno moc času nemáme. 
 

Nevidíme - nereagujeme - padáme.

 

A jak nám pomohou brýle?

Dobré - kvalitní sluneční brýle mohou např. zvýšit kontrast terénu, pomohou nám lépe vidět při přechodu slunce - stín, pohodlně vidět při měnících se světelných podmínkách, zmenšit reflexní slzení, zabránit hmyzu bolestivé přistání na našem oku...
 
Ovšem nejsou brýle jako brýle. Kvalitní nekoupíte ve stánku, mnohdy ani ve sportu. Je třeba se ptát po značkách, které se výzkumu technologií zobrazování věnují pro profesionální sportovce.
 
Má dlouholetá optická a optometristická praxe se stočila ke světoznámé sportovní značce adidas eyewear, která plně uspokojí i nejnáročnější sportovce "profíky i hobíky".
Vyzkoušela jsem osobně většinu brýlí této značky, ale hlavně druhů brýlových filtrů (chcete-li zorníků, sklíček). Ale nejvíce si vždy cením zpětných informací od zákazníků - nositelů adidasek.
 
Přestože k mému poradenství zpočátku nechtějí věnovat tolik pozornosti, nakonec jsou překvapeni na co vše se ptám, na co upozorňuji, že může být pohodlnější a hlavně bezpečnější. 
 

Myslet si, že sluneční brýle mají mít nějakou barvu a UV filtr. Je málo.

 
UV filtr je samozřejmě nezbytnost pro ochranu zraku. Ale musí chránit běžně do 400 nm. Což nebývá vždy u levných brýlí (často je ochrana do 360-380 nm). Ano, to sice stačí pro českou zeměpisnou šířku, ale čím budeme výš, tím budeme méně chráněni. Přidejme stále častěji ztenčenou ozónovou vrstvu, UV index v dubnu už na 6 a narušené geomagnetické pole Slunce a rázem si uvědomíme potřebu vysoké ochrany před slunečním zářením.
 
Barva "sklíček" je kapitola sama pro sebe. Brýlové čočky zvyšující kontrast jsou pro sport k nezaplacení. Každý už zažil zrakově nepohodlný pocit při přechodu ze slunce do stínu. Nějakou dobu toho moc nevidíme - to je přirozené, zrakový aparát prostě potřebuje nějaký čas na adaptaci na "tmu". Opačná adaptace na zvýšené světlo - oslnění je mnohdy ještě nebezpečnější. Přidejte si k tomuto zrakovému nepohodlí rychlost jakou se pohybujete (běh, cyklistika, cros) a terén... a bum, je to tady.... Zvýšený kontrast sklíček vám toto zrakové nepohodlí zmenší, mnohdy i odstraní. Eliminujeme tím tedy kolizní situaci.
Samozabarvující, dobarvující, kontrastní nebo vše spojené v jednom - to umí adidas a vyhrál s ním i mnoho spotřebitelských testů.
Polarizační, kontrastní a spojené v jednom - větší zraková pohoda snad ani nelze navodit.
Zrcadlovky v krásných barvách s ochlazujícím efektem - pohodlí pro sportovní výkon na přímém slunci.
Oranžový kontrastní filtr dokáže skvěle rozsvítit při mlze, dešti a za šera.
 
Obruba je důležitá nejen z estetického hlediska, ale hlavně z hlediska komfortu - lehká, dobře přizpůsobivá hlavě, dobře sedící na hlavě, umožňující změny sklonu sklíček podle polohy hlavy při určitém sportu, neklouzavost, případná vyměnitelnost zorníků, nastavitelnost nosníku nebo odnímatelnost potítka.
 
Takže sečteno a podtrženo: 
Ať běháte nebo chodíte po horách, jezdíte na inlinech, na kole, hrajete golf, nebo máte jachtičku nezapomeňte, že skvělá zraková pohoda, pohodlí, ochrana před Sluncem, hmyzem, větrem, potem, vodou, dobrá aerodynamika, součinnost s helmou a další vychytávky - to vše najdete v brýlích adidas eyewear, které vám pomohou bezpečněji aktivně relaxovat.
 
 
 
 
LST contrast
LST polarized
LST active
Malé doporučení pro jaký sport jaké modely brýlí:
 

Běhání, inline bruslení, golf, turistika...

a428 excalate, a427 3matic, a425 wildcharge, a423 whipstart, a424 kumacross 2,0, a421 kumacross halfrim, ad11 zonyk aero midcut pro, ad12 zonyk aero midcut, ad06 zonyk aero, ad05 zonyk aero, ad20 jaysor, ad22 horizor, ad32 protean, ad31 beyonder, ad30 wayfinder, ad34 tempest, ad21 baboa
 

Cyklistika...

 

Vodní sporty, jachting...

a191 +192 tycane, a189 + 190 tycane pro
 
Nezbývá než vybrat správná sklíčka a barva obruby? - všechny jsou krásné.
 
Pro správný výběr sportovních brýlí se vždy zamyslete nad svými nároky na brýle:
  • jaký sport - rizika
  • při jakých světelných podmínkách budu sportovat (jen na slunci, někdy v lese, někdy v dešti, někdy v mlze...)
  • jak často (cena - výkon)
  • je pro mě bezpečnost při sportu důležitá? (proč nosí profesionální sportovci brýle i v relativně bezpečných situacích?)
A nezapomeňte - sportujeme pro zdraví , ne pro úraz.
 
Chcete-li poradit, napište mi, ráda vám poradím.
 
 
Pro bezpečný sport, zdraví, pohodu a štěstí
 
Šárka Stašová
registrovaný optometrista
 
 
Foto: zdroj adidas eyewear

Článek pro Vás připravila:

Šárka Stašová 
oční optik a registrovaný optometrista
 
Optometristka Šarka KontaktníČočka
 
  • v oboru oční optika a optometrie pracuje již více než 30 let a má tedy mnoho zkušeností s vývojem oboru i změnami v nárocích zákazníků
  • specializuje se na sportovní brýle pro různé druhy sportů v dioptrickém i nedioptrickém provedení
  • vždy klade důraz na vlastní potřeby a individuální image zákazníka napříč módním trendům
Volný čas věnuje Šárka rodině, turistice a poznávání nových věcí ve všech oborech. Protože vše souvisí s viděním a tedy i se zákazníkem.

Buďte s námi v kontaktu

Facebook Instagram Twiter

Jsme první e-shop pro čočky <strong>vedený optometristy</strong>
Jsme první e-shop pro čočky vedený optometristy
<strong>100 % zákazníků doporučuje </strong>  náš e-shop
100 % zákazníků doporučuje náš e-shop
<strong>Průměrná doba dodání</strong> zboží jsou 2 dny
Průměrná doba dodání zboží jsou 2 dny
Neustále zlepšujeme <strong>rychlost dodání</strong>
Neustále zlepšujeme rychlost dodání