1. 11. 2016

Co to vlastně znamená?

Digitální únava očí je již delší dobu v popředí odborníků zabývajících se negativními vlivy digitálních přístrojů, displejů, obrazovek, monitorů a podobně.
Celý svět se odehrává v "nějakém počítači". Ráno nás budí chytrý telefon a mnohdy mu patří první chvíle po probuzení, abychom zjistili "co se dělo" během našeho krátkého spánku, mnozí až po té odcházejí na toaletu! Snídáme s notebookem, cestou do práce si přečteme co je nového na facebooku, v práci nás čeká náš věrný počítač, během polední pauzy rychle odepisujeme na naše emaily, pak opět odpolední přátelství s počítačem, při odchodu z práce prolistujeme novinky na sociálních sítích.
Často potkáváme malé skupinky lidí, kteří místo vzájemné komunikace, každý sleduje svého "chytráka".
A večer? Nanovo! Počítač, tablet, notebook, chytrý telefon, čtečka ...
 

Tak to je dnešní civilizovaný svět!

A která část těla je tedy nejvíce namáhána? Ano, samozřejmě oči! Pokud budeme uvažovat o naprosto zdravých očích bez jakékoliv oční vady - což je velmi málo lidí nebo oči s běžnými očními vadami, které jsou perfektně vykorigované, pak jsou naše oči velmi namáhány, oslabovány a tedy jsou brzy unavené - to je digitální únava. Pokud není oční vada dobře korigována, pak únava nastupuje mnohem rychleji a monitor nám rychleji odhalí naše oční neduhy.

DIGITÁLNÍ ÚNAVA ZRAKU SE PROJEVUJE JIŽ PO 2 HODINÁCH PRÁCE S DISPEJEM!

.... záleží jen na našem těle, jak ji dokáže kompenzovat a jak velké úsilí musí vynaložit, abychom mohli dál pracovat, někdy nás to pálí, někdy to slzí, často to bolí.
Častá únava očí
Při pozorování bližších a blízkých předmětů musí naše oči akomodovat a konvergovat. To znamená, že naše čočka v oku musí neustále měnit optickou mohutnost (dioptrie), abychom mohli pozorovaný předmět vidět ostře - je to takový zoom v našem oku. Je třeba si uvědomit, že přibližně každých 10 cm je cca 0,25 dioptrie. Konvergence nebo-li sbíhání očí nás nutí extrémně dlouho napínat okohybné svaly směrem k nosu, o to horší je námaha při pohledu do bližší vzdálenosti než je přirozených 40 cm. Takže jiné usilí musíme vynaložit při pohledu do 1 metru a jiné při pohledu do 40 cm. Při pohledu do dálky, což je od 5 metrů dál již nepotřebujeme akomodovat (s vyjímkou nekorigované dalekozrakosti - hypermetropie), ani konvergovat - oči jsou rovnoběžně, takže náš zrak může relaxovat.
 
Většina lidí pracuje převážně při pohledu do blízka. A co se tedy děje s naším zrakem? Stále musíme akomodovat, naše čočka je mnohdy vyklenutá na maximum, závěsný aparát čočky je v neustálém napětí.... a tělo se brání. Oči nemrkají tak často, protože se soustředíme, takže osychají, pálí. Neustálé zaostřování nám přináší mlhavé vidění, někdy se i rozdvojí. Stále musí naše oči pracovat, přepínají se až nás rozbolí hlava....
 
Každý člověk pro svůj život dostal do vínku nějaké "množství" akomodace, pokud si ho z velké části spotřebujeme v mládí při "vejrání" do chytrého telefonu z 15-20 cm, pak ve třiceti jsme u počítače pěkně vyřízení. Stejné platí pokud nemáme korigovanou dalekozrakost (korigujeme plusovými dioptriemi a pokud nám chybí před okem, musí si je naše oko "dodat" samo formou akomodace na dálku) a svoji akomodaci si spotřebováváme i při pohledu na dálku, pak se v naší ordinaci objevují třicátníci s požadavkem na brýle do blízka! A pokud do blízka a na počítač koukáme mnoho hodin nebo-li převážnou část bdělého stavu, pak očního specialistu hledáme velmi brzy a docela často.
Optotyp pro suběktivní měření zraku

MÁME ŘEŠENÍ!!!

Pro lidi s perfektním zrakem (objektivně zkontrolovaný zrak specialistou), přizpůsobte si pracovní prostředí správnému ergonomickému vybavení pracoviště s počítačem a používejte pravidlo 20-20-20.
 
Pro lidi s oční vadou doporučujeme pravidelné kontroly u optometristy minimálně 1x za 2 roky. Poradit se s ním i o kvalitních brýlích nebo kontaktních čočkách. Brýlové čočky do brýlí se dnes velmi zaměřují na kvalitní zobrazování na různé vzdálenosti. Vývoj v brýlové optice je mnohem dál než v kontaktních čočkách. Speciální brýle pro práci s počítačem vždy dobře uleví zrakovému aparátu. Ideální jsou i brýle s relaxačním účinkem do blízka pro mladé lidi včetně ochranných antireflexních vrstev proti modrému světlu, kteří ještě nepotřebují jiné dioptrie do dálky a do blízka a chtějí, aby jim to ještě nějaký čas vydrželo.
 
A pro nositele kontaktních čoček přichází na trh světová novinka - kontaktní čočky Biofinity Energys pro život v digitálním světě. Jsou z velmi příjemného materiálu jako Biofinity a jsou konstrukčně vyrobeny s technologií DIGITAL ZONE OPTICS, která pomáhá snížit digitální zrakovou únavu. Obsahují vícečetné asferické křivky v přední ploše čočky, tím rovnoměrně rozdělují dioptrický účinek a snižují akomodační zátěž oka.

V našem aplikačním centru jsme měli možnost testovat tyto čočky ještě před uvedením Biofinity Energys na trh.

 

A výsledek je velmi pozitivní...

Všichni nositelé čoček Biofinity po vyzkoušení Biofinity Energys vnímali stejné pohodlí i na konci dne a větší zrakovou pohodu. 
Nositelé ostatních čoček, kteří svými parametry očí splňovali rozměry čoček Biofinity Energys byli mile překvapeni komfortem nošení a vidění.
 
Novinka Biofinity Energys
Biofinity Energys jsou určeny pro mládež i dospělé, kdy jsou oči téměř nepřetržitě upřeny k displejům, pro lidí pracující s počítačem minimálně 4 hodiny denně, kteří ještě nepotřebují jiné dioptrie do blízka.
Vyrábějí se v dioptrickém rozsahu od +8,0 do -12,0 dioptrií,bohužel zatím ne v torickém neboli astigmatickém provedení.
 
Biofinity Energys aplikujeme v našem aplikačním středisku HANEL Optik v Chrudimi a naši zákazníci si je velice pochvalují.
 
 
 
 S úctou ke kvalitnímu vidění,
 
Šárka Stašová

Článek pro Vás připravila:

Šárka Stašová 
oční optik a registrovaný optometrista
 
Optometristka Šarka KontaktníČočka
 
  • v oboru oční optika a optometrie pracuje již více než 30 let a má tedy mnoho zkušeností s vývojem oboru i změnami v nárocích zákazníků
  • specializuje se na sportovní brýle pro různé druhy sportů v dioptrickém i nedioptrickém provedení
  • vždy klade důraz na vlastní potřeby a individuální image zákazníka napříč módním trendům
Volný čas věnuje Šárka rodině, turistice a poznávání nových věcí ve všech oborech. Protože vše souvisí s viděním a tedy i se zákazníkem.

Buďte s námi v kontaktu

Facebook Instagram Twiter

Jsme první e-shop pro čočky <strong>vedený optometristy</strong>
Jsme první e-shop pro čočky vedený optometristy
<strong>100 % zákazníků doporučuje </strong>  náš e-shop
100 % zákazníků doporučuje náš e-shop
<strong>Průměrná doba dodání</strong> zboží jsou 2 dny
Průměrná doba dodání zboží jsou 2 dny
Neustále zlepšujeme <strong>rychlost dodání</strong>
Neustále zlepšujeme rychlost dodání