27. 6. 2019

Jako by nestačily „návaly“ a změny nálad, že? Mnoho žen v období menopauzálních změn čelí krom těchto potíží ještě také syndromem suchého oka. Syndrom suchého oka se běžně pojí s menopauzou a bohužel nelze spoléhat na pomoc hormonální substituční terapie. A navíc: některé studie ukazují malé zlepšení suchosti očí s hormonální terapií a zároveň mnoho dalších oproti tomu poukazuje na to, že hormonální terapie naopak může zvýšit riziko suchého oka nebo zhoršit již rozvinutý syndrom suchého oka.

 

Proč se vaše oči cítí suché?

Ženy popisují a prožívají suchost očí mnoha různými způsoby. Některé říkají, že jejich oči jsou podrážděné, poškrábané, jakoby suché nebo se jim nepříjemně mrká, zatímco jiné si stěžují na červené oči, pocit pálení, pocit cizího tělíska nebo dokonce rozmazané vidění. Obvykle zjistíte, že tyto příznaky jsou na konci dne horší, zvláště pokud jste strávili spoustu času prací na blízko v kanceláři nebo na počítači, o klimatizovaných prostorách ani nemluvě.

Kontaktní čočka
Existuje několik teorií o tom, co způsobuje suchost očí u žen v období menopauzy. Někteří oční lékaři si myslí, že to může být kvůli poklesu hladiny hormonů, které pomáhají při tvorbě slz, zatímco jiní říkají, že ženy při menopauze prožívají narušení chemických signálů, které udržují zdravý slzný film. V obou případech může mít suchost očí velký vliv na každodenní činnosti a jedná se o nepříjemný stav, který je potřeba napravit nebo alespoň zmírnit.

Nejčastější příznaky změn v očích u žen 50+

KontaktnĂ­ ÄŤoÄŤka
pálení očí
nadměrné slzení
těžká víčka
únava očí
pocit písku v očích
rozmazané vidění
zarudlé bělmo

Jak tedy zlepšit stav při syndromu suchého oka?

Ať děláte cokoli, nedovolte, aby se spirála rozvoje syndromu suchého oka dostala mimo kontrolu. Časem může nadměrná suchost očí poškodit oční tkáň, zhoršit vidění a dokonce i způsobit záněty rohovky. Abyste tomu zabránili a poskytli jste svým očím nějakou úlevu, je potřeba navštívit očního specialistu (optometristu nebo lékaře). Ten doporučí vhodnou léčbu, která může například zahrnovat oční kapky bez předpisu nebo na předpis, doplňky stravy, úlevové procedury v kanceláři (pravidlo 20-20-20), teplé obklady nebo kombinaci těchto vyjmenovaných opatření. Pokud máte suché oči a navíc nosíte kontaktní čočky, je kontrola u optometristy nezbytností. Kontaktní čočky samy o sobě narušují integritu oka, a pokud trpíte syndromem suchého oka, tak je potřeba upravit režim nošení čoček tak, aby se navrátil komfort při jejich nošení. V současnosti došlo k mnoha pokrokům v řadě způsobů léčby syndromu suchých očí a váš oční specialista tak bude schopen vybrat to pravé pro vás. Někdy je potřeba na nějaký čas vysadit kontaktní čočky úplně, někdy stačí omezit dobu jejich nošení přes den, změnit systém péče u vícedenních čoček a nebo na čas používat čočky jednodenní. Pokud se stav zlepší, je následně možné se ke kontaktním čočkám vrátit. Ještě je důležitá informace, že mnohdy pomůže řádné stanovení dioptrií na dálku i na blízko a jejich nošení v brýlích nebo kontaktních čočkách tak, aby se oči nemusely jakýmkoliv způsobem snažit zaostřovat a to i tehdy, jedná-li se o relativně nízké dioptrie, které jste doposud nenosili. V tomto ohledu se jedná o kontaktní čočky multifokální, které se vyrábějí jak ve vícedenní verzi (měsíční) nebo i jednodenní a které vám korigují oční vadu jak na dálku, tak přes střední vzdálenosti až po blízko.
Kontaktní čočka
Kontaktní čočka
Kontaktní čočka

Pokud uvažujete o refrakčním chirurgickém zákroku místo kontaktních čoček, je velmi důležité, abyste se se svým lékařem nejprve zabývali problematikou nebo otázkou suchosti očí, neboť zjednodušeně napsáno - operace očí mohou zhoršit suchost očí a zrak a pohodlí mohou být po operaci paradoxně horší než před zákrokem. Ono je sice skvělé vidět ostře bez brýlí nebo čoček, ale pokud následně není takové vidění pohodlné a je nutné například kapat umělé slzy, tak to stojí při nejmenším za zvážení.

Zdravé oči a skvělé vidění,

Vám přeje Simona za tým kontaktnicocka.cz

 
 
Všechny fotoobrázky zdroj www.coopervision.cz a www.ursapharm.cz

Článek pro Vás připravila:

Mgr. Simona Bramborová, DiS. - oční optik a registrovaný optometrista
 
Mgr. Simona Bramborová DiS., oční optik - registrovaný optometrista
 
  • v oboru oční optika a optometrie pracuje již více než 11 let
  • pravidelně a aktivně se účastní jak českých, tak i zahraničních konferencí a kongresů v oboru optometrie
  • je specialistou na vyšetření binokulární rovnováhy (skryté oční vady) a následné možné korekce
  • je členem představenstva Společenstva českých optiků a optometristů
A CO JI BAVÍ?!
  • volný čas Simona věnuje své rodině a pokusům o zahradničení
  • miluje hačkování pufů a výrobu šperků nejen k brýlím

Buďte s námi v kontaktu

Facebook Instagram Twiter

Jsme první e-shop pro čočky <strong>vedený optometristy</strong>
Jsme první e-shop pro čočky vedený optometristy
<strong>100 % zákazníků doporučuje </strong>  náš e-shop
100 % zákazníků doporučuje náš e-shop
<strong>Průměrná doba dodání</strong> zboží jsou 2 dny
Průměrná doba dodání zboží jsou 2 dny
Neustále zlepšujeme <strong>rychlost dodání</strong>
Neustále zlepšujeme rychlost dodání