15. 4. 2016

Oko bez oční vady

Při pohledu do dálky zobrazuje oko bez dioptrické vady “nekonečně” vzdálený předmět ostře přímo na sítnici v místě žluté skvrny. Délka celého oka je cca 24 mm a celková optická mohutnost oka při pohledu do dálky odpovídá +59 dioptriím.

Krátkozrakost - myopie

Krátkozraké oko se vyznačuje tím, že je prodloužená jeho předozadní osa a nebo je velká lomivost optické soustavy. Jedná se o vadu, kdy pozorovaný “nekonečně” vzdálený předmět se zobrazuje před sítnicí. Na sítnici tak vzniká neostrý obraz a člověk s touto vadou vidí neostře do dálky a pohodlněji do blízka. Příčinou bývají dědičné faktory, nadměrná zátěž očí v dospívání, nadměrná akomodace a jiné.Teorií o vzniku krátkozrakosti je několik, ale žádná z nich nedovede vznik myopie spolehlivě vysvětlit. Krátkozrakost je velmi frekventovanou vadou a v posledních letech dochází k jejímu nárůstu.
optotyp-cooper-vision
 
Myopii rozlišujeme podle dioptrií na:
 
lehkou krátkozrakost (-0,5 až -3,0 dioptrie)
střední krátkozrakost (-3 a,25 až -6,0 dioptrie)
vysokou krátkozrakost (-6,25 až -10,0 dioptrie)
těžkou krátkozrakost (nad -10,25 dioptrií)
 
Tato vada je vždy označena znaménkem mínus (-).
 

Dalekozrakost - hyperopie

Dalekozraké oko se vyznačuje tím, že má krátkou předozadní osu a nebo nedostatečnou lomivost optické soustavy. Jedná se o vadu, kdy pozorovaný “nekonečně” vzdálený předmět tvoří obraz za sítnicí. Na sítnici tak vzniká neostrý obraz a jedinec s dalekozrakostí vidí neostře zejména do blízka, ale také do dálky. Pokud vidí ostře do dálky, tak jen za zvýšeného úsilí. Tato zvýšená námaha může způsobovat různé potíže jako je pálení očí, bolest, překrvení, pocit suchého oka, bolesti hlavy a jiné. Dalekozraký člověk může v mládí vidět docela dobře i bez brýlí nebo kontaktních čoček. S postupem let vidí hůře do blízka a časem i do dálky.
 
Dalekozrakost je vrozená vada, mnohdy dědičná. Její hodnoty se obvykle pohybují od +2 do +6 dioptrií. Tato vada je vždy označena znaménkem plus (+).
 

Astigmatismus

Astigmatismus se někdy vyskytuje samostatně, ale často se projevuje v kombinaci s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí. Jde o vadu cylindrickou. Rohovka (přední část oka) nemá pravidelný polokulovitý tvar, ale v určité ose je rohovka více oploštělá nebo více zakřivená. Nemá tedy přibližný tvar koule, ale lehce stlačeného jakoby rugbiového míče. Tak dochází ke vzniku dvou neostrých obrazů. Člověk s astigmatismem vidí rozostřený, zamlžený a deformovaný obraz na všechny vzdálenosti. Astigmatická vada významně zhoršuje kvalitu vidění a to jak do dálky, tak do blízka. Tato vada je označována přídavnou dioptrií tak zvaným cylindrem. Jedná se o torickou hodnotu korekce.
 

Presbyopie - vetchozrakost

Presbyopie (starší český názvem “stařecká vetchozrakost”). Nejedná se o klasickou oční vadu, ale jde o fyziologickou ztrátu akomodace, tedy schopnosti oka zaostřovat do blízka. Objevuje se u každého člověka ve věku 40+  jako projev přirozené změny oční čočky. První příznaky presbyopie se objevují přibližně kolem 40. - 45. roku věku a uvádí se, že kolem 60 let se situace často stabilizuje a dále se již podstatněji nemění. Nejedná se tedy o oční vadu v pravém smyslu slova, ale spíše o přirozený důsledek stárnutí organismu. Zhoršuje se zraková ostrost při vidění do blízka jako je např. čtení, jemné ruční práce, hledání v mobilním telefonu a dále i práce na počítači.
 
Pokud nejsou tyto obtíže řešeny, např. multifokálními kontaktními čočkami nebo brýlemi, objevuje se právě při práci na blízko mnoho nepříjemných jevů, tzv. astenopických obtíží jako je bolest hlavy, pálení očí, nadměrné slzení nebo naopak pocit písku v očích, atd.
 
 

S úctou k Vašim očím,

Simona Bramborová

Článek pro Vás připravila:

Mgr. Simona Bramborová, DiS. - oční optik a registrovaný optometrista
 
Mgr. Simona Bramborová DiS., oční optik - registrovaný optometrista
 
  • v oboru oční optika a optometrie pracuje již více než 11 let
  • pravidelně a aktivně se účastní jak českých, tak i zahraničních konferencí a kongresů v oboru optometrie
  • je specialistou na vyšetření binokulární rovnováhy (skryté oční vady) a následné možné korekce
  • je členem představenstva Společenstva českých optiků a optometristů
A CO JI BAVÍ?!
  • volný čas Simona věnuje své rodině a pokusům o zahradničení
  • miluje hačkování pufů a výrobu šperků nejen k brýlím

Buďte s námi v kontaktu

Facebook Instagram Twiter

Jsme první e-shop pro čočky <strong>vedený optometristy</strong>
Jsme první e-shop pro čočky vedený optometristy
<strong>100 % zákazníků doporučuje </strong>  náš e-shop
100 % zákazníků doporučuje náš e-shop
<strong>Průměrná doba dodání</strong> zboží jsou 2 dny
Průměrná doba dodání zboží jsou 2 dny
Neustále zlepšujeme <strong>rychlost dodání</strong>
Neustále zlepšujeme rychlost dodání