20. 7. 2016
Není roztok jako roztok. Na český trh jsou představovány stále účinnější a efektivnější čistící systémy, zohledňující různé druhy kontaktních čoček a jejich intervaly nošení. Popudem k neustálé inovaci péče o kontaktní čočky je zhoršující se čistota ovzduší a je také reakcí na specifické a měnící se požadavky uživatelů. Cílem výzkumů výrobců je zajistit pro nositele kontaktních čoček maximální bezpečnost a pohodlí při minimálních nárocích na údržbu.
 
Z literatury, z debat odborníků a z praktických zkušeností z aplikačních center vyplývá opomíjení nebo nedocenění významu péče o kontaktní čočky jako značný rizikový faktor spojený s jejich nošením. Důsledná péče o kontaktní čočky je nezbytnou podmínkou zachování zdraví očí a stejně tak i maximálního pohodlí a kvality vidění po celou dobu životnosti kontaktních čoček.
 

Jaké jsou systémy péče dostupné v České republice?

Nejsnáze je rozdělíme na roztoky víceúčelové, roztoky na bázi peroxidu vodíku a roztoky fyziologické.
Roztok na čočky

Víceúčelové roztoky na kontaktní čočky

Jedná se o roztoky pufrované, jež jsou univerzální pro všechny typy čoček. Při výběru je nutné přihlédnout k jejich zacílení pro tvrdé nebo měkké kontaktní čočky. Většinou plní všechny potřebné funkce v péči o kontaktní čočky jako jsou:
 
 • dezinfekce
 • denní čištění
 • oplachování
 • uchovávání
 • proteinové čištění
 • zvlhčování
 
Mnoho výrobců kombinuje více těchto funkcí do jednoho produktu s označením all-in-one. To znamená, že pouze jeden jediný roztok musí pokrýt všechny oblasti hygieny a péče kontaktních čoček. Výhody těchto produktů jsou jejich jednoduchost a rychlé použití. Zjednodušení spočívá v tom, že pro péči o čočky je potřeba jen jedno balení víceúčelového roztoku, namísto více lahviček nebo tablet. Díky tomuto ale disponují nižší dezinfekční účinností a je potřeba zmínit i fakt, že obsahují více chemických složek, které mohou způsobovat alergické reakce.
 
Na trhu existují dvě varianty, kdy u jedné je potřeba čočky při čištění mnout (více v článku o zásadách správného čištění kontaktních čoček) a druhou variantou je roztok tzv. bez mnutí (no rub). Eliminace jednotlivých kroků péče, jako je mnutí čoček má sice pozitivní aspekt ve zjednodušení péče, ale účinek čištění je výrazně snížen, což vede k tvorbě usazenin a tím i tvorbě výživného prostředí pro mikroorganismy.
 
Nejčastějšími zástupci na českém trhu jsou: Biotrue, ReNu MultiPlus, SoloCare Aqua, Options Multi, Opti-Free PureMoist, Opti-Free Express a nově roztok Hy-Care, který je bez konzervačních látek a k dostání je pouze v kamenných optikách.
 

Peroxidové systémy pro čištění kontaktních čoček

Mezi velmi efektivní baktericidní látky patří peroxid vodíku, tj. vysoce reaktivní látka, která se samovolně rozpadá do volných hydroxylových radikálů. Tyto volné radikály reagují s organickými látkami, včetně buněčných stěn u bakterií. Díky tomu oxidace způsobí zničení buněčných stěn a tím dochází k usmrcení buňky.
V praxi se používá tříprocentní peroxid vodíku. Je ale velmi agresivní vůči oku, které může podráždit. Je nutné jej před aplikací kontaktní čočky nejprve neutralizovat. K tomu dochází při využití katalyzátoru v přiloženém pouzdře a výsledkem je rozložený peroxid vodíku na vodu a kyslík, jež jsou pro oko neškodné. V současnosti používané peroxidové roztoky umožňují nasazení kontaktní čočky již po 6-ti hodinách.
Zástupce na českém trhu: AOSEPT PLUS HydraGlyde

Fyziologický roztok

Fyziologický roztok tj. slabý roztok (0,9%) chloridu sodného v destilované vodě, může se užívat pro opláchnutí čoček po čištění v dezinfekčním roztoku, nelze v něm v žádném případě čočky uchovávat a skladovat v pouzdru. Často dochází k velkému omylu, že fyziologický roztok má mikrobiální účinky. Tento roztok nemá žádné čistící či dezinfekční schopnosti.
Zástupci: Optosol

Na závěr shrňme základní informace

Víceúčelový roztok je sice jednoduchý na používání, ale není tak důkladný v dezinfekci, peroxidový roztok je důkladnější v dezinfekci, ale vyžaduje dodržování postupu čištění a fyziologický roztok je pouze na opláchnutí, jiný účel nemá. Vždy se ale při nákupu roztoku řiďte radami svého optometristy – kontaktologa, neboť ten zná kvalitu vašeho slzného filmu a nošených čoček a vhodný roztok Vám doporučí.
 
Velmi dobré rady o správné péči o kontaktní čočky najdete též ve 3 článcích o rizicích nesprávné péče o čočky a pouzdro I. část, II. část, III. část.
 
 
Pozor si proto dávejte při nákupu roztoku, který nevyrábí firma vyrábějící také kontaktní čočky jako je Alcon, Cooper Vision nebo Bausch+Lomb. Tito výrobci vždy dlouhodobě testují roztoky na svých kontaktních čočkách a svůj výzkum vždy směrují k idealnímu složení pro komfortní nošení čoček. Výrobci, kteří vyrábějí pouze roztoky nemají potřebnou návaznost na kontaktní čočky a mnohdy jde pouze o levnou náhražku. Velmi často se totiž stává, že při používání jiného než doporučeného roztoku jsou kontakní čočky hůře snášeny a nositel kontaktních čoček přechází k brýlím nebo lépe k jednodenním čočkám. Mnohdy se ale stačí poradit se svým optometristou, který odhalí problém diskomfortu a najde řešení.
Více informací o vyšetření a kontrolách pro nositele kontaktních čoček najdete v tomto článku.
 
 

S úctou k Vašim očím,

Simona Bramborová

Článek pro Vás připravila:

Mgr. Simona Bramborová, DiS. - oční optik a registrovaný optometrista
 
Mgr. Simona Bramborová DiS., oční optik - registrovaný optometrista
 
 • v oboru oční optika a optometrie pracuje již více než 11 let
 • pravidelně a aktivně se účastní jak českých, tak i zahraničních konferencí a kongresů v oboru optometrie
 • je specialistou na vyšetření binokulární rovnováhy (skryté oční vady) a následné možné korekce
 • je členem představenstva Společenstva českých optiků a optometristů
A CO JI BAVÍ?!
 • volný čas Simona věnuje své rodině a pokusům o zahradničení
 • miluje hačkování pufů a výrobu šperků nejen k brýlím

Buďte s námi v kontaktu

Facebook Instagram Twiter

Jsme první e-shop pro čočky <strong>vedený optometristy</strong>
Jsme první e-shop pro čočky vedený optometristy
<strong>100 % zákazníků doporučuje </strong> náš e-shop
100 % zákazníků doporučuje náš e-shop
<strong>Průměrná doba dodání</strong> zboží jsou 2 dny
Průměrná doba dodání zboží jsou 2 dny
Neustále zlepšujeme <strong>rychlost dodání</strong>
Neustále zlepšujeme rychlost dodání