24. 1. 2019
KontaktnĂ­ ÄŤoÄŤka

Jak a proč si chránit oči při zimních radovánkách na sněhu?

Není nic krásnějšího, než strávit zimní dny na svazích hor, s kupami sněhu, svařákem a hlavně se svými blízkými. Zimní radovánky na sněhu však mohou mít i velmi nepříjemnou dohru. Tou je sněžná slepota. Jedná se o akutní poškození přední části oka (rohovky a spojivky) z nadměrného vystavení UV záření, tedy když je sníh a do toho svítí slunce. Ve vyšších nadmořských výškách je UV záření silnější a suchý sníh ho navíc dokáže až 90% odrazit.
To znamená, že nebezpečné paprsky se do očí dostávají ze všech stran a čepice s kšiltem nebo sklonění očí k zemi rozhodně nepomůže. Pokud si oči na sněhu nebudete chránit, povrchová vrstva rohovky se spálí. To je podobné, jako se může spálit Vaše kůže, pokud si ji nenatřete opalovacím krémem.
 
I u oka přitom spálení nepocítíte ihned...
 
Obtíže jako je pálení, řezání a nakonec úporná bolest přicházejí za 3-6 hodin po pobytu na sluníčku. Bolest oka může být tak silná, že postižený má křečovitě sevřená víčka a není schopen je otevřít.
Sněžná slepota.
Zdroj obrázku: http://kondisiumum.com/keratitis/
Proto je důležité, ba dokonce nezbytné, si pořídit adekvátní ochranu očí na zimu. Na hory s sebou přibalte jedny kvalitní sluneční brýle s UV filtrem, které dobře kryjí celou oblast očí (nemělo by Vám svítit do očí ze žádné strany). Přibalte i jedny náhradní brýle pro případ, že se Vám brýle ztratí nebo rozbijí. Během pobytu na sluníčku se snažte brýle co nejméně sundávat z očí (každý okamžik bez brýlí se počítá).
 
Pokud nosíte kontaktní čočky, informujte se, zda vámi používaný typ obsahuje UV filtr a pro kterou složku UV záření (důležitá je nejen UV-A, ale hlavně UV-B složka).

Pomóóóc!

KontaktnĂ­ ÄŤoÄŤka
klidový režim
nemnout oči
do tmavé místnosti
podat běžný lék proti bolesti
návštívit očního lékaře
zabránit průniku infekce
studený obklad na oči

První pomoc:

Pokud se u Vás nebo u Vašich blízkých objeví popsané potíže, zachovejte hlavně klidSněžná slepota je krátkodobý stav a většinou se rychle hojí. Snažte se sebe nebo postiženého uklidnit a zabraňte tomu, aby si mnul a třel oči a dostaňte ho co nejdříve do bezpečí, nejlépe někam dovnitř. Mějte na paměti, že jsou oči poškozeny a nejsou tedy nijak chráněny. Skutečné nebezpečí tohoto stavu totiž spočívá v riziku následného zanesení infekce do poškozené rohovky. Povrchová vrstva, která normálně chrání extrémně citlivou tkáň rohovky, je poškozena a trvá přibližně 24 hodin, než se opět obnoví. 

Pokud máte možnost, navštivte očního lékaře. Ten Vám kápne znecitlivující kapky, takže povolí bolestivé sevření víček a bude moci Vaše oko vyšetřit. Následně Vám předepíše kapky k prevenci vzniku druhotného zánětu a gel na rychlejší zahojení rohovky.

Oči jsou sice velmi citlivé orgány, ale naštěstí se hojí velmi rychle. Pokud očního lékaře nemáte v blízkosti, pomůže jakýkoliv lék na snížení bolesti (Ibuprofen), podejte lubrikační gel nebo mast do očí (Ophthalmo-Azulen, Ophthalmo-Septonex mast). Ty pomůžou obnovení svrchní vrstvy rohovky, ke kterému samočinně dojde, pokud se do rohovky nedostane infekce. Pomoci může alespoň studený obklad na víčka, temno a klid.
 
Krásný a ničím nerušený pobyt na horách!
 
Mgr. Simona Bramborová DiS.

Článek pro Vás připravila:

Mgr. Simona Bramborová, DiS. - oční optik a registrovaný optometrista
 
Mgr. Simona Bramborová DiS., oční optik - registrovaný optometrista
 
  • v oboru oční optika a optometrie pracuje již více než 11 let
  • pravidelně a aktivně se účastní jak českých, tak i zahraničních konferencí a kongresů v oboru optometrie
  • je specialistou na vyšetření binokulární rovnováhy (skryté oční vady) a následné možné korekce
  • je členem představenstva Společenstva českých optiků a optometristů
A CO JI BAVÍ?!
  • volný čas Simona věnuje své rodině a pokusům o zahradničení
  • miluje hačkování pufů a výrobu šperků nejen k brýlím

Buďte s námi v kontaktu

Facebook Instagram Twiter

Jsme první e-shop pro čočky <strong>vedený optometristy</strong>
Jsme první e-shop pro čočky vedený optometristy
<strong>100 % zákazníků doporučuje </strong>  náš e-shop
100 % zákazníků doporučuje náš e-shop
<strong>Průměrná doba dodání</strong> zboží jsou 2 dny
Průměrná doba dodání zboží jsou 2 dny
Neustále zlepšujeme <strong>rychlost dodání</strong>
Neustále zlepšujeme rychlost dodání