29. 5. 2018

Léto, voda, koupání a kontaktní čočky....pozor na poškození zraku!

Myslíte si, že můžete s čočkami k vodě? Plavat nebo se dokonce potápět? Ale kdeže, riskovali byste oční infekci. Co tedy lze a co už je zdraví škodlivé?

Teplé slunečné dny přímo lákají k osvěžení u vody. S brýlemi na nose je ale koupání vyloučené. Je to nepohodlné, nepraktické - přes zamokřená skla není dobře vidět a při vodních radovánkách navíc hrozí ztráta brýlí. Je proto nad slunce jasné, že v létě raději nosíme kontaktní čočky. Ty umožňují svobodu pohybu a často i mnohem ostřejší vidění a navíc s nimi lze skvěle skloubit sluneční brýle.

Čočky je třeba ale používat zodpovědně. Nevýhodou čoček je vyšší náchylnost jejich nositele k očním infekcím. Lidé, kteří používají čočky, se mnohem častěji setkávají s nepříjemnými záněty spojivek. Může také dojít i na záněty rohovky, které jsou mnohem vážnější, bolestivější a mohou přímo poškodit vidění. Výskyt těchto obtíží je nejvyšší právě v létě. Přispívají k tomu nejen vysoké teploty, ale i nedodržování pravidel používání čoček.

Jednodenní čočky-cooper-vision

Jak tedy používat čočky v létě správně, abychom se vyhnuli infekci?

1) Kupte si jednodenní (jednorázové) čočky!

Materiál čoček je výrazně poškozován chlorem i solí. Navíc se mohou snadno kontaminovat nebezpečnou akantamébou, což je malý prvok, který žije právě ve vodě! Jednodenní čočky po koupání vyndáte a vyhodíte, takže neriskujete zanesení chycených bakterií do oka při opakovaném nasazení.

2) V čočkách nespěte!

Zavření očí znamená, že se k rohovce dostává méně kyslíku. Dále oko není omýváno čerstvými slzami. Pod zavřenými víčky se tak mohou bakterie nerušeně množit a po probuzení Vás překvapí bolest, rozmazané vidění a během několika hodin se rozvine infekce.

3) Čočky vyhoďte v pravou chvíli!

Při kontaktu se sladkou vodou mají čočky tendenci se přilepit k oku. Ihned po vynoření se z vody se velmi těžko vyjímají a hrozí, že si při hrubé manipulaci poškrábete rohovku. Proto je lepší počkat s vyndáváním, než se oko svlaží čerstvými slzami a čočka se uvolní. To trvá většinou 30 minut a urychlit to můžete zvlhčujícími kapkami. Naopak dlouhé ponocování v čočkách po dni stráveném u bazénu je velmi nevhodné. Večer se tvoří méně slz a vysušené oko se snadno infikuje bakteriemi zachycenými na povrchu čočky.

4) Zvlhčujte a braňte se vysoušení!

Vyhněte se suchým, zakouřeným prostorům a udržujte sebe i své oči dobře hydratované. Zdravé oči si udržíte pouze dostatečným smáčením slzami. Pokud se oči vysušují, spouští se zánětlivá reakce. Oči jsou překrvené, podrážděné a jejich obranyschopnost se snižuje, takže snadno podlehnou infekci.

5) Dodržujte hygienu a důkladně si myjte ruce!

Opravdu dbejte na hygienu rukou, víček i pomůcek na ošetřování čoček. Udržujte své ruce čisté a na veřejných místech se často myjte. Snažte se nedotýkat zbytečně prsty očí a nemněte si oči. Pokud Vás oči často svědí, nechte se vyšetřit na oční alergii. Kapky  Vám od svědění rychle uleví. Před nasazováním i vytahováním čoček si ruce umyjte antibakteriálním mýdlem a otřete do čistého ručníku. Určitě ne do toho, který najdete na veřejném WC. Pinzetku, pokud ji používáte, udržujte v čistotě. Pravidelně ji oplachujte roztokem na čočky a nechávejte vyschnout na vzduchu na čistém místě.

MyDay s roztokem a plaveckými brýlemi
Hygiena rukou

Jak zjistíte, že můžete nosit jednodenní čočky?

Jednodenní čočky jsou nejbezpečnější variantou nošení čoček. Umožňují dlouhodobé bezpečné nošení a snášenlivost. U měsíčních čoček se často setkáváme s poškozením rohovky kvůli usazeninám na povrchu čoček z různých důvodů a kvůli konzervačním látkám z roztoku. U některých nositelů se to projeví nepohodlím při nošení, jiní nemají žádné příznaky. Nechte si své oči včas vyšetřit u odborníka a objednejte se na aplikaci kontaktních čoček, kde si budete moci jednodenní čočky vyzkoušet.

Zdravé oči a příjemné letní radovánky Vám přeje,

Mgr. Simona Bramborová, DiS.

 
Foto zdroj: cooper vision.com, kontaktnicocka.cz
 

Článek pro Vás připravila:

Mgr. Simona Bramborová, DiS. - oční optik a registrovaný optometrista
 
Mgr. Simona Bramborová DiS., oční optik - registrovaný optometrista
 
  • v oboru oční optika a optometrie pracuje již více než 11 let
  • pravidelně a aktivně se účastní jak českých, tak i zahraničních konferencí a kongresů v oboru optometrie
  • je specialistou na vyšetření binokulární rovnováhy (skryté oční vady) a následné možné korekce
  • je členem představenstva Společenstva českých optiků a optometristů
A CO JI BAVÍ?!
  • volný čas Simona věnuje své rodině a pokusům o zahradničení
  • miluje hačkování pufů a výrobu šperků nejen k brýlím

Buďte s námi v kontaktu

Facebook Instagram Twiter

Jsme první e-shop pro čočky <strong>vedený optometristy</strong>
Jsme první e-shop pro čočky vedený optometristy
<strong>100 % zákazníků doporučuje </strong>  náš e-shop
100 % zákazníků doporučuje náš e-shop
<strong>Průměrná doba dodání</strong> zboží jsou 2 dny
Průměrná doba dodání zboží jsou 2 dny
Neustále zlepšujeme <strong>rychlost dodání</strong>
Neustále zlepšujeme rychlost dodání