Proč bez fosfátů
7. 2. 2017
Fosfátové pufry jsou látky, které se používají v očních preparátech k nastavení jejich pH. Aplikace léků a zvlhčovacích kapek s fosfátovými pufry je většinou bez rizika u zdravých rohovek, avšak pokud je integrita rohovek narušena, mohou tyto látky při dlouhodobém aplikování vést až ke kalcifikaci rohovky, tzn. jejímu zkalení a neprůhlednosti. Na základě mnoha případů začala být tato problematika sledována v letech 2011 -2012 a zkouškám bylo podrobeno mnoho přípravků.
 
Paradoxně příliš mnoho konzervantů ve zvlhčujících přípravcích a roztocích na čištění kontaktních čoček nám narušuje už tak sníženou produkci slz, rohovka proto příliš osychá a tím se narušuje její povrch (oči nás pálí). Častěji kapeme lubrikanty a ani si neuvědomujeme, že nás mohou poškodit nejen konzervanty, ale i fosfáty. Je to jako s usazováním vodního kamene na skle sprchového koutu.

Fosfátové pufry jsou deklarované jako pomocné látky a v produktových informacích o léčivu musí sice být uveden jejich druh, nikoliv však jejich množství.

Proto byl vyvinut citrátový pufr, díky němuž ke kalcifikaci rohovky nedochází a je tedy bezpečnější pro své uživatele. Je to dáno tím, že u citrátu nedochází ke vzniku těžko rozpustných sloučenin fosforečnanu vápenatého, neboť pufrový systém na bázi citrátu udržuje vápník obsažený v slzné tekutině v roztoku.

Fosfátový pufr stále zůstává nedílnou součástí očních přípravků a není třeba ho zatracovat úplně. Nicméně je důležité sledovat stav rohovky a pokud se na rohovce vyskytují nějaká poškození, mělo by se k tomuto přihlédnout a zvolit raději citrátový pufrový systém oproti fosfátovému.

Přípravky, které Vám můžeme doporučit, jsou z řady HYLO EYE CARE. 

 

...a nezapomeňte relaxovat při práci s počítačem a jinými digitálními přístroji.

 

S úctou k Vašim očím,

Simona Bramborová

 

Související články:

Řada HYLO® EYE CARE péče.

Jak správně vybrat roztok na čočky.

Upravte si své počítačové pracoviště.

Čím zvlhčit Vaše oči?

7 pravidel pro zmírnění únavy nejen očí.

Máte suché a podrážděné oči?

Digitální zraková únava

Rizika nošení čoček bez odborné aplikace a kontrol

Správná aplikace čoček

Proč pravidelné kontroly čoček?

Není kyselina hyaluronová jedna jako druhá

 
Hanel Optik
Masarykovo nám. 59, Chrudim
info linka: 608 554 171
e-mail: info@kontaktnicocka.cz
Kontaktní Čočka pro vaše očka.
Specialista nejen na vaše čočky.
Chcete stránku vytisknout?
Skrýt před tiskem nějaké části stránky.
Vytisknout celou stránku tak, jak ji vidíte.
(tento box nebude vytištěn)
Úprava stránky před tiskem
Najeďte myší na nějaký obsah na stránce, zobrazí se červený obdélník. Kliknutím na něj obsah skryjete. Poté stiskněte tlačítko 'Vytisknout'.