UV záření - víte, že...
30. 5. 2017
KontaktnĂ­ ÄŤoÄŤka

...je důležité chránit nejen pokožku, ale i naše oči.

O UV záření jsme toho již četli a slyšeli mnoho. Všichni si myslíme, že se chráníme dostatečně a že pokud se nespálíme, je vše v pořádku. Přesto přináším pár dalších informací, na které se často zapomíná.

Ochrana dětí

Děti 0-3 roky:

 
Děti v tomto věku by neměly být vystaveny slunečnímu záření. Neodhalujte děti na slunci. Sami se nedokážou ochránit (například odejít do stínu).
 
Dětskou pokožku bychom vždy měli chránit jemným vzdušným oblečením a odkryté části těla musí být namazány dětským ochranným krémem s vysokou UV blokací.
Doporučené kosmetické přípravky pro děti jsou s SPF 50+ a UVA nad 25. Způsob ochrany je u kvalitních přípravků vždy minerálními filtry, ne chemickými, protože minerální faktor UV záření odráží, zatímco chemický filtr UV záření absorbuje.
Opakování mazání každé 2 hodiny.
 

Děti starší 3 let:

 
Pokud již pobývají na slunci, měli bychom opět pokožku co nejvíce chránit šatstvem a ochrannými krémy a nikdy nepobývat s dětmi na slunci během nejsilnějšího záření - tedy od 11-15 hodin dle zeměpisné polohy. Jako osvědčené se vždy vyplatí chování dle místních obyvatel - během "siesty" se zdržují v místnostech - udělejte to také!
 

Stále diskutované dětské sluneční brýle:

 
Jedeme-li s dítětem na výlet na kole - určitě ho naučte nosit sportovní sluneční brýle, stejně jako helmu a namažte mu odkryté části těla. Chráníte ho nejen před úrazem hlavy, ale i před hmyzem, větrem a slunečním zářením.
Během běžného pobytu venku v přírodě ve střední Evropě směrujte činnosti do stínu a nejlépe postačí pokrývka hlavy s kšiltem nebo klobouček s širokou krempou. Zastínění očí postačí, dětem při pohybu brýle nepadají a nejsou tedy limitováné při hře.
Při pobytu na pláži už je vhodné sluneční brýle nasadit (výběr brýlí vždy konzultujte s odborníkem očním optikem - mj. umí rozlišit anatomické detaily v obličeji apod.). Důležité je také dítě naučit s brýlemi manipulovat, nosit je, aby nebylo vystresované z jejich přítomnosti.
 
Pokud dítě netrpí fotofobií, chronickými očními obtížemi typu častých zánětů spojivek apod. pak ke zdravému vývoji zraku by dítě nemělo často (denně více než 3-4 hodiny) nosit tmavé brýle. Přizpůsobte pobyt dítěte venku vždy věku dítěte, nadmořské výšce a zeměpisné poloze a tím množství UV záření, denní době pobytu venku (nikdy mezi 11-15 hodinou), odkryté části těla vždy často mažte ochranným minerálním filtrem.
Kontaktní čočka
Kontaktní čočka
Kontaktní čočka

Ochrana při sportu a hobby:

Pokožku je třeba vždy chránit kvalitním kosmetickým přípravkem s vysokým UV filtrem. Vyberte si konzistenci sluneční kosmetiky podle toho co vám vyhovuje, na trhu jsou krémy, mléka, oleje, spreje, mlhy s vysokými UV faktory pro různé typy pleti, pro alergiky, pro rizikové pokožky včetně poškozené kůže.
Každému vyhovuje něco jiného, dopřejte ochrannou péči každému v rodině co je mu příjemné, pak se bude teprve dobře chránit před slunečním zářením.
 
Oči chraňte kvalitními slunečními brýlemi s filtry pro dané světelné podmínky, popřípadě pro danou lokalitu nebo aktivitu, a to i když nosíte kontaktní čočky!
Jiné brýle je třeba na řízení auta (filtr maximálně kategorie 3, zabarvení hnědé, šedé nebo zelené, obroučky dostatečně velké pro vnější periferii, s tenkými straničkami - periferní vidění, lehké a dobře přizpůsobitelné). Jiné brýle na sportování nejen pro druh sportu, ale i pro různé světelné podmínky, s ochranou před zamlžením, polarizací a hydrofóbní úpravou pro vodní sporty, s důkladným přizpůsobením hlavě a případně helmě, s více kontrastními filtry pro časté střídání slunce x stín atd. No a například brýle do města - fashion brýle - ty by měly být vždy zvýrazněním osobnosti nositele. Extravagantní nebo elegantní, jemné nebo výrazné, do barvy nebo jen černé, trendové nebo image.....
 
Vybrat správné brýle je vždy věda - záleží na našich potřebách, na prostředí, na světelných a povětrnostních podmínkách, na poloze těla atd. Pokud "šetříme" a chceme "něco univerzálního" pak ne vždy uspokojíme naše potřeby. Koneckonců ani boty nemáme jen jedny na všechno. 

...a nezapomeňte, že:

 • veškeré absorbované UV záření se v nás načítá (kumuluje) od narození až do konce života
 • v oku pohltí rohovka 49%, čočka 50% a na sítnici dopadá 1% UV záření - dopadá však stále do jednoho místa (nejostřejšího vidění) a zde se kumuluje! - nárůst očního poškození VPMD (Věkem Podmíněné Makulární Degenerace sítnice)
 • pokud dítě v útlém věku je spáleno od slunce, pak je vysoká pravděpodobnost výskytu rakoviny kůže v dospělosti (Melanom kůže je nejčastější umrtí na rakovinu)
 • 80% UV záření se odráží od sněhu
 • 60% denní dávky UV záření přichází mezi 10. až 14. hodinou
 • každých 300 m nadmořské výšky se zvyšuje UV záření o 4%
 • 50% UV záření je ve stínu
 • 10-20% UV záření dopadá přes okna do budovy
 • 25% UV záření se odraží od písku (např. pláž)
 • 60% UV záření proniká ještě 50 cm pod vodní hladinou
 • jediný ochranný mechanismus člověka před slunečním zářením je TEPLO - je mi horko, jdu se schovat!
 • po aplikaci parfému na pokožku se vyhněte přímému kontaktu se sluncem - může vyvolat vznik skvrn, alergie nebo spálení pokožky
 • po koupání se vždy utřete, osušení sluncem vede k rychlejšímu vstřebávání slunečního záření do pokožky, čímž hrozí riziko úpalu
 • nezapomínejte na pitný režim, doporučená denní dávka je minimálně 2 litry vody
 • mraky propouštějí více než 90% UV záření (z toho nejvíce UVA), proto se chraňte i když je pod mrakem
 • žádný UV filtr nezachytí 100% paprsků
 • po laserové refrakční operaci očí přichází dříve katarakta = šedý zákal (odlaseruje se cca 50% stromatu rohovky a pak již nezbývá na ochranu oka běžných 49% ochrany před UV zářením rohovkou)
 • pokud jedete mimo střední Evropu, pak se chovejte vůči slunci stejně jako domorodci a zvyšte ochranu před UV zářením
 • vlivem tenčení ozónové vrstvy proniká více škodlivého slunečního záření na Zemi - sledujte hodnotu UV index pro danou lokalit (součástí kvalitní předpovědi počasí, aplikace chytrých telefonů -Aladin)
 • UV záření mimo jiné způsobuje suchost kůže, hnědé skvrny, zvýšenou pigmentaci, předčasné stárnutí pleti a hlavně rakovinu kůže
 
 

CHRAŇTE SVÉ DĚTI, SEBE I SVÉ BLÍZKÉ!

 
   S úctou a pokorou k životu
 
                Šárka Stašová
Hanel Optik
Masarykovo nám. 59, Chrudim
info linka: 608 554 171
e-mail: info@kontaktnicocka.cz
Kontaktní Čočka pro vaše očka.
Specialista nejen na vaše čočky.
Chcete stránku vytisknout?
Skrýt před tiskem nějaké části stránky.
Vytisknout celou stránku tak, jak ji vidíte.
(tento box nebude vytištěn)
Úprava stránky před tiskem
Najeďte myší na nějaký obsah na stránce, zobrazí se červený obdélník. Kliknutím na něj obsah skryjete. Poté stiskněte tlačítko 'Vytisknout'.