24. 6. 2016

Nesprávná péče o kontaktní čočky může vyústit v rohovkový vřed nebo plísňovou infekci

III. část
 

Zánětlivé infekční komplikace

Co může hrozit v krajním případě nedodržení hygieny kontaktních čoček a pouzdra se dozvíte v krátkém článku níže.
 

Rohovkový vřed

Správná péče o čočky
Rohovkové vředy jsou defekty povrchu v celé tloušťce epitelu (vrchní vrstva rohovky) včetně Bowmanovy membrány s různou mírou postižení i vlasního stromatu rohovky. Vředy mohou být sterilní (zpravidla na imunitním podkladě vznikající, s možností následné infekce) nebo již primárně infekční povahy, s přítomností mikroorganismů. Klinický obraz je charakterizován bolestí, zčervenáním oka, fotofóbií (významná citlivost na světlo) a sníženou zrakovou ostrostí. Kontaktní čočky byly identifikovány jako rizikový faktor více než 1/3 pacientů s mikrobiální keratitidou. Obvykle subjektivním příznakem je nepříjemný pocit cizího tělíska v oku až bolest, která se po vyjmutí kontaktní čočky sníží.
 
Pokud  je rohovkový vřed diagnostikován v počátečním stadiu a je včas zahájena účinná léčba, hojí se většinou bez následků. Léčí se pomocí antibiotik a samozřejmostí je vysazení čoček.
 
U klientů přespávajících v kontaktních čočkách je riziko vzniku keratitidy 10krát vyšší než při denním nošení.
 
Nejčastějším původcem je Pseudomonas aeruginosa. Diagnostikujeme-li vřed včas, je léčba účinná a rohovka se může zhojit bez následných zákalů. Dále je nutno vysadit kontaktní čočky a nasadit účinná antibiotika.
 

Mykotické keratitidy

Plísňové infekce rohovky jsou v průmyslových zemích a našem podnebném pásmu méně časté než v tropických a subtropických krajích. Avšak mohou být diagnosticky zaměněny s jinými onemocněními rohovky a zkomplikovat tak následnou léčbu. Napadení plísní se objevuje buď v souvislosti s osobní predispozicí nebo v souvislosti s neadekvátní péčí o kontaktní čočky, např. pokud je čočka příliš dlouho v roztoku bez výměny.  
 
Významná je Candida albicans, která má bílou barvu a Aspergillus niger, která, jak říká její jméno, má černou barvu. Po dlouhém uložení se napadení plísní projeví tím, že roztok je kalný a sráží se. U Aspergillus niger plavou ještě v roztoku černé části plísně. Proto je ze stran výrobců skladování roztoků, bez konzervačních látek, po neutralizaci limitováno 24 hodinami.
 
Pokud dojde k nošení čočky i přes plíseň, projevuje se pocitem cizího tělesa spojený se subjektivním pocitem „pálení“. Hrozí nebezpečí mykózy, to znamená napadení rohovky plísní.
 
Pro cesty do teplejších a vlhčích krajin nebo do míst s obtížnější hygienou doporučují naši odborníci vždy jednodenní kontaktní čočky, které vždy po použití vyhodíte. Nelze-li nalézt vhodný typ jednodenních kontaktních čoček např. z důvodu vyšších dioptrií, pak doporučujeme vždy používat na uchovávání a čištění měsíčních a čtrnáctidenních kontaktních čoček peroxidové roztoky, které vaše čočky zbaví všech nežádoucích mikroorganismů.
 
Pro bezpečnější nošení  a prevence před záněty a alergiemi očí doporučujeme vždy peroxidové roztoky, které nejen nejlépe čočky vyčistí, ale po neutralizaci vzniká fyziologický roztok, který je bez konzervantů a tedy nezatěžuje náš slzný film v oku a nejsou známy ani žádné alergizující reakce (samozřejmostí je přísné dodržení návodu na použití těchto roztoků).
 
Konec článku.
 
 

S úctou k Vašim očím,

Simona Bramborová

Článek pro Vás připravila:

Mgr. Simona Bramborová, DiS. - oční optik a registrovaný optometrista
 
Mgr. Simona Bramborová DiS., oční optik - registrovaný optometrista
 
  • v oboru oční optika a optometrie pracuje již více než 11 let
  • pravidelně a aktivně se účastní jak českých, tak i zahraničních konferencí a kongresů v oboru optometrie
  • je specialistou na vyšetření binokulární rovnováhy (skryté oční vady) a následné možné korekce
  • je členem představenstva Společenstva českých optiků a optometristů
A CO JI BAVÍ?!
  • volný čas Simona věnuje své rodině a pokusům o zahradničení
  • miluje hačkování pufů a výrobu šperků nejen k brýlím

Buďte s námi v kontaktu

Facebook Instagram Twiter

Jsme první e-shop pro čočky <strong>vedený optometristy</strong>
Jsme první e-shop pro čočky vedený optometristy
<strong>100 % zákazníků doporučuje </strong>  náš e-shop
100 % zákazníků doporučuje náš e-shop
<strong>Průměrná doba dodání</strong> zboží jsou 2 dny
Průměrná doba dodání zboží jsou 2 dny
Neustále zlepšujeme <strong>rychlost dodání</strong>
Neustále zlepšujeme rychlost dodání