Jedná se o nejčastější komplikaci spojenou s nošením především měkkých kontaktních čoček. GPC probíhá dlouho téměř asymptomaticky, nebo je doprovázena mírným začervenáním spojivek a mírným diskomfortem při nasazování čoček. GPC vzniká pravděpodobně kombinací chronického mechanického dráždění a alergické reakce na materiál kontaktních čoček a na depozita biologického materiálu, která se na čočkách usazují. Po everzi horního víčka vidíme spojivku zhrublou a zčervenalou. Přítomnost kontaktní čočky v oku obtíže ještě více zvýrazní, až dojde k úplnému znemožnění nošení kontaktních čoček.
Terapie je velmi obtížná a zdlouhavá. V první řadě je
nezbytné okamžitě přerušit nošení kontaktních čoček, což vede k rychlému ústupu nálezu i subjektivních obtíží. Cílem léčby je umožnit klientovi opětovné nošení kontaktních čoček. Většinou je
prospěšné změnit typ kontaktních čoček, např. používat
čočky na jedno použití, nebo upravit režim nošení a používaný
roztok.
Horní limbální keratitida
Toto onemocnění se projevuje uzlíkovým zhruběním horní bulbární spojivky.
Horní bulbární spojivka je překrvená a barví se, zvláště při limbu. Na rohovce můžeme
nalézt zašednutí a nepravidelnosti. V tomto případě se opět doporučuje používat
jednorázové kontaktní čočky, pečlivé čištění čoček a odstraňování nečistot.
Alergická kontaktní konjunktivitida
Projevuje se jako toxická reakce na konzervační látky v roztocích, jako jsou například thiomersal, chlorhexidin, edetan sodný (EDTA) a kyselina sorbová. Většinou krátce po vyčištění a nasazení kontaktní čočky se objeví překrvení spojivky a podráždění oka. K dlouhodobým reakcím na roztoky patří alergická odpověď u jinak bezproblémových nositelů.
Používáte-li rozdílné množství různých roztoků, může dojít k tzv. mixed solution syndrom. Nejčastější příčinou je pohlcování produktů čistícího roztoku, jako je chlorhexidin a thiomersal, čočkou. Proto se doporučuje používat pro jedny kontaktní čočky stejný roztok. Mezi symptomy patří prudké pálení, svědění, slzení a snížení kvality vidění.
Takže nezapomeňte, že nošení kontaktních čoček má svá nezaměnitelná pravidla. A je bezpečné pouze při dodržování pokynů optometristy nebo oftalmologa. Doporučí-li vám váš optometrista k čočkám nějaký roztok - pak ho samovolně neměňte např. kvůli ceně.
Některé levné roztoky jsou sice složením "neškodné", ale také nemusí čočky dobře čistit a obsažené množstvím konzervačních látek komfort nošení kontaktních čoček zhoršit a mnohdy i znemožnit.
Roztoky, které vyrábějí výrobci kontaktních čoček jsou vždy testované na správnou péči, čistící schopnost a snášenlivost s danými kontaktními čočkami.
Konec II. části článku.
S úctou k Vašim očím,
Simona Bramborová