27. 6. 2017

V souvislosti s rozvojem neonatologie došlo ke zlepšení časné novorozenecké úmrtnosti a ke zvýšenému přežívání dětí s velmi nízkou porodní hmotností. To však přispělo k tomu, že se v 70. letech objevily nové případy oslepnutí způsobené retinopatií nedonošených dětí. V 90. letech zůstával počet dětí s velmi nízkou porodní váhou středně vysoký, ale kryoterapie a laserová terapie snížily výskyt následných slepot, ovšem s těžkými refrakčními vadami.

 

optometrista-cooper-vision
Další nový vliv na stoupající počet krátkozrakých dětí je fenomén sledování digitálních přístrojů od velmi útlého věku dítěte. Nejčastější "zábavou " malých dětí (aby byl chvíli klid) je sledování tabletů, telefonů, noteboků apod. Co se děje se zrakem dětí? Přirozená vzdálenost pozorování předmětů na blízko je pro dospívajícího a dospělého člověka 40 cm a pro dítě je to přibližně délka jeho mírně pokrčené ruky. Čím blíž je pozorovaný předmět, tím více musíme akomodovat - měnit optickou mohutnost vlastní čočky tím zvyšovat její plusovou hodnotu, abychom viděli ostře. Malé dítě dokáže v útlém věku zakomodovat až 9 dioptrií. Problém ale spočívá v pozorování velmi úzkého zorného pole na displeji. I když v tabletu například letí z boku pták, dítě jej vnímá jen na obrazovce aniž by ho registrovalo ve své periferii jako je tomu v přirozeném prostoru. Je-li tato "aktivita" často, pak se dítěti např. nevyvíjí správně velikost zorného pole a s tím reakční pohybová aktivita. Své by si určitě mohli říci i neurologové, ortopedi a psychologové.
Stačí aby jedno oko v raném dětství bylo trošku slabší a velice rychle nám vznikne amblyopie a pak i tupozrakost, se kterou se mnohdy po diagnostikování dá těžko bojovat a zvrátit tento stav je nemožné.
Proto dětští lékaři velmi apelují na častý pohyb dětí venku (veškerý pohyb je spojen s viděním), hry rozvíjející dětskou motoriku i psychiku, skládání puzzle, kostiček, vybarvování omalovánek, malování a modelování, manuální práce .... na všech těchto přirozených aktivitách můžete pozorovat své dítě, jestli se správně vyvíjí, zda dobře vidí, slyší  .... mít z něj radost. Jakékoliv nezdary, pokud se opakují určitě konzultujte se svým pediatrem.
optotyp-a-čočky-blog

Pokud dítě špatně vidí, vede to následně ke zhoršenému učení se ve školce a škole, nepozornosti a nesoustředěnosti, někdy též neoblíbenosti různých sportovních aktivit. Proto je správná a pohodlná korekce zraku velmi důležitá pro rozvoj osobnosti dítěte.

 

Hlavní výhody kontaktních čoček jsou:

  • minimální rozdíl ve velikosti obrazů na sítnici při nestejných dioptriích na pravém a levém oku, účinnější rozvoj binokulárního vidění

  • velké zorné pole

  • kontaktní čočky se ve vlhku nezamlží

  • nedochází k pokřivení obrazu v periferii

  • integrovaný UV filtr

  • oproti brýlím určitá „nerozbitnost“

  • zvýšení sebevědomí

  • zlepšení sportovních výkonů - rychlejší reakce

  • učení se zodpovědnosti (péče o kontaktní čočky)

  • příjemnější, pohodlnější typ korekce při vysokých dioptriích, přirozeně široké zorné pole

  • možnost častější výměny dioptrií bez zbytečného vyhazování brýlových čoček

Blog - čočka
Maja Wlozcovska zonyk

Bohužel ne vždy oční lékaři jsou naklonění tomuto způsobu korekce zraku. Přitom výzkum a technologie výroby velmi pokročily, kontaktní čočky se přibližují přirozenému prostředí v oku - slzám, nové okraje a materiály čoček jsou stále pohodlnější pro oko i v nepříznivých prostředích  a např. modul pružnosti nebo zasiťování hydrogelu v silikonovém materiálu je stále dokonalejší.

Ano, aplikace čoček dětem vyžaduje velkou trpělivost, dostatek času, správnou korekci a s tím spojený velký přehled typů kontaktních čoček, častější kontroly zraku a očí a v neposlední řadě dobrá součinnost dětského oftalmologa a rodiče.

Ale ruku na srdce - ten výsledek za to stojí! Šťastné dítě bez mindráku, sportující a dobře se dívající. A v neposlední řadě i dosažení správného vývoje zraku bez zanedbaných tupozrakostí a neřešitelných očních problémů v pozdějším věku a dospělosti.

Proto by rodiče měli s dítětem návštívit dětského oftalmologa (běžný oftalmolog, který se nespecializuje na děti nedokáže správně vyměřit dětské oči, protože vyšetřovací metody pro dětského a dospělého pacienta se velmi liší, liší se i přístrojové vybavení ordinace a samozřejmě i přístup a vyšetřovací čas). Dětských očních lékařů je u nás bohužel nedostatek, takže je třeba opravdu hledat ve svém okolí a neměla by nás ani odradit větší vzdálenost dětského očního lékaře od našeho bydliště. Vždyť jde o kvalitu budoucího života našich dětí.

S úctou k Vašim očím,

Simona Bramborová

 

Článek pro Vás připravila:

Mgr. Simona Bramborová, DiS. - oční optik a registrovaný optometrista
 
Mgr. Simona Bramborová DiS., oční optik - registrovaný optometrista
 
  • v oboru oční optika a optometrie pracuje již více než 11 let
  • pravidelně a aktivně se účastní jak českých, tak i zahraničních konferencí a kongresů v oboru optometrie
  • je specialistou na vyšetření binokulární rovnováhy (skryté oční vady) a následné možné korekce
  • je členem představenstva Společenstva českých optiků a optometristů
A CO JI BAVÍ?!
  • volný čas Simona věnuje své rodině a pokusům o zahradničení
  • miluje hačkování pufů a výrobu šperků nejen k brýlím

Buďte s námi v kontaktu

Facebook Instagram Twiter

Jsme první e-shop pro čočky <strong>vedený optometristy</strong>
Jsme první e-shop pro čočky vedený optometristy
<strong>100 % zákazníků doporučuje </strong>  náš e-shop
100 % zákazníků doporučuje náš e-shop
<strong>Průměrná doba dodání</strong> zboží jsou 2 dny
Průměrná doba dodání zboží jsou 2 dny
Neustále zlepšujeme <strong>rychlost dodání</strong>
Neustále zlepšujeme rychlost dodání