10. 7. 2018
Je léto a nejen v létě slunce svítí a my si ho užíváme, jak jen to jde. Pokud ještě nemáte sluneční brýle nebo Vám dosluhují, pak zvažte jejich nákup a čtěte dále. Přinášíme tipy, které by se Vám v rozhodování mohly hodit.

 

Tmavost čočky

Rodenstock brýlové čočky
Myslíte, že čím tmavší, tím lepší ochrana? Ale kdeže! Tmavost zbarvení čočky slunečních brýlí slouží k tomu, aby nás slunce neoslňovalo. V praxi to znamená, že za tmavými brýlemi nemusíme přimhouřit oči, oči nás nepálí a neslzí. Díky tmavým slunečním brýlím si tedy zvyšujeme pohodlí při pobytu na slunci. Je to ale způsob, kterým oklameme naše vlastní ochranné mechanizmy očí (mžourání, zúžení zornice, odklonění hlavy, zakrytí rukama).

Ve skutečnosti to, co naše oči chrání, je UV filtr! A ten je bezbarvý! Schopnost pohlcovat UV záření je přirozenou vlastností každého průhledného plastu.


Proto vyvracíme na tomto místě mýtus, že čím jsou brýle tmavší, tím lepší UV ochranu poskytují.

Intenzita zabarvení slunečních brýlí závisí na citlivosti na světlo každého z nás. Lidé se světlými duhovkami (modrá, šedá, zelená), vlasy a kůží jsou obecně i citlivější na světlo a žádají tmavší skla. Naopak snědí zákazníci s tmavými duhovkami bývají spokojeni i s nižší intenzitou zabarvení.

Jak tedy poznat, co Vám bude vyhovovat, aby brýle nebyly světlé nebo naopak příliš tmavé?

Každé certifikované sluneční brýle nesou označení tzv. kategorie tmavosti. Jde o číslo od 0 do 4, které najdete vytištěné na vnitřní straně stranic. Platí přitom, že čím vyšší číslo, tím vyšší tmavost. Rozdělení do kategorií je podle procenta viditelného světla, které čočka ještě propustí. V našich podmínkách jsou nejoblíbenější kategorie 3 a 2. Velmi tmavé zorníky kategorie 4 doporučujeme na hory a k moři. Vždy však upozorňujeme, že s takto tmavými brýlemi se nesmí řídit.

UV-filtr

Již v odstavci výše jsme psali o jeho bezbarvosti a vztahu k barevnosti slunečních zorníků. Jedná se ale o velmi diskutovaný faktor při nákupu brýlí. Hlavní funkcí, kterou při nošení slunečních brýlích očekáváme, je ochrana očí před škodlivým UV zářením.

Přítomnost UV filtru se často deklaruje nápisem "UV-400". To znamená, že přes čočku neprojde žádné záření, které má kratší vlnovou délku, než uvedených 400 nm. Nebezpečné UV-C, UV-B a částečně i UV-A záření je tedy pohlceno materiálem čočky. Tuto vlastnost má převážná většina plastových materiálů automaticky, takže i obyčejné brýle nezakoupené v optice tento příslib snadno splní. Problém ovšem bývá v odrazivosti UV paprsků od vnitřní plochy čočky, tedy té, která je směrem k Vašim očím. Tyto brýle bývají vyrobeny z tenkých slunečních zorníků, které nesplňují požadavky na optickou kvalitu. Zejména u moderních plochých brýlí typu pilotek, se velká část UV záření odráží zpět do očí. Zornička oka se přirozeně brání velkým dávkám světla tím, že se zúží. Za tmavými skly slunečních brýlí však zornice zůstane rozšířená, podobně jako ve tmě. Takto širokou zornicí se pak snadno dostávají nebezpečné paprsky až do samého nitra oka na čočku a sítnici, kde páchají nevratné poškození.

A proto Vám chceme sdělit, že než levné sluneční brýle, to radši žádné. Levné brýle vyřadí z funkce vlastní ochranné mechanismy oka, přičemž neposkytnou 100% ochranu před sluncem.
Spolehlivou UV ochranu poznáte tak, že čočka je dostatečně silná, a to většinou alespoň 1 mm. Ideální je i speciální úprava vnitřní plochy čočky, tzv. antireflex, který zabraňuje zpětnému odrazu slunečních paprsků přímo do oka.

Barva zorníků

Jakou barvu si vybrat? Módní šedou, rozjasňující hnědou nebo zelenou? Nebo něco trendy v oranžové, žluté, modré nebo růžové? Podobně jako tmavost je i barevný odstín záležitosti subjektivního pocitu a osobních preferencí. Obecně lze však doporučit takové odstíny, které nejméně zkreslují přirozené vnímání barev. Pro řidiče jsou proto ideální odstíny šedé a zelené. Varianta šedo-zelené barvy, kterou zpopularizovala značka RayBan v šedesátých letech, stále patří mezi hitovky. Tato barva nese patentované označení G-15. Její složení bylo navrženo cíleně pro piloty britského letectva během 2. světové války. Tato barva zajišťuje nejvěrnější barevné vnímání, minimalizuje únavu a zajišťuje nejpříjemnější kontrast.
Pro milovníky přírody jsou vhodné i odstíny hnědé, které vyniknou zejména při pohledu na zelenou a jsou pocitově rozjasňující.

Extravagantní barvy jako je modrá, oranžová nebo žlutá je třeba vybírat opatrně. Všechny tyto odstíny jsou zamýšlené jako funkční a nelze je doporučit pro běžné nošení.

Modrá není vhodná pro řidiče, protože zkresluje vjem signálních světel.

Žlutá a oranžová je vhodná do sportovních brýlí pro rozjasnění a zpravidla nebývá příjemná pro nošení na slunci.

Polarizace

Luxus, zbytečnost nebo skutečný pomocník? Všude tam, kde se světlo odráží od hladkých ploch, jako je vodní hladina, skleněné výlohy, čelní sklo automobilu nebo betonové chodníky, vidíme nepříjemné odlesky. Je to světlo, které se odráží a útočí na naše oči ze všech stran. Nepomůže proto sklonit oči dolů, ani nosit čepici s kšiltem. Dobrá zpráva je, že toto světlo se odrazem tzv. polarizuje. Na první pohled polarizaci světla nijak nevnímáme. Pokud polarizovanému světlu však postavíme do cesty správný filtr, dokážeme ho plně pohltit. Jde o tzv. polarizační filtr. Pokud si tedy vyberete sluneční brýle s polarizací, můžete se těšit, že se zbavíte všeho oslnění od lesklých hladkých ploch, od vodní hladiny, nebo písku. Proto je tato úprava nejžádanější mezi řidiči, sportovci, rybáři a golfisty.

sportovní brýle adidas evil eye halfrim pro ad07 75 6600

Zrcadlová úprava

Módní trend posledních několika málo let! Zrcadlová úprava na přední straně slunečních čoček je krom estetické stránky také dalším způsobem, jak zvýšit účinnost slunečních brýlí. Zatímco u běžných čoček se musí všechno světlo pohltit v materiálu čočky, při nanesení zrcadlové vrstvy je velká část světla přímo odražena a neprojde do materiálu slunečních zorníků. Takové brýle si poradí i s velmi ostrým přímým světlem a umožňují tak maximální redukci odlesků a oslnění. Tuto technologii můžete znát z pohledu na sportovní brýle, kde se tradičně používají pro svou vysokou efektivitu. Už v loňském roce 2017 a především v tomto roce se ale dostává do popředí, jako módní hit.

Barva zrcadlové vrstvy neovlivňuje barevné vnímání, proto se můžete odvázat a zvolit i odvážnější tóny.


Krásný a bezpečný pohled na svět na slunci,

Mgr. Simona Bramborová, DiS.

A pokud jste ve škole nedávali pozor - přinášíme pár vysvětlivek o světle - pár minut a jste v obraze :)

Článek pro Vás připravila:

Mgr. Simona Bramborová, DiS. - oční optik a registrovaný optometrista
 
Mgr. Simona Bramborová DiS., oční optik - registrovaný optometrista
 
  • v oboru oční optika a optometrie pracuje již více než 11 let
  • pravidelně a aktivně se účastní jak českých, tak i zahraničních konferencí a kongresů v oboru optometrie
  • je specialistou na vyšetření binokulární rovnováhy (skryté oční vady) a následné možné korekce
  • je členem představenstva Společenstva českých optiků a optometristů
A CO JI BAVÍ?!
  • volný čas Simona věnuje své rodině a pokusům o zahradničení
  • miluje hačkování pufů a výrobu šperků nejen k brýlím

Buďte s námi v kontaktu

Facebook Instagram Twiter

Jsme první e-shop pro čočky <strong>vedený optometristy</strong>
Jsme první e-shop pro čočky vedený optometristy
<strong>100 % zákazníků doporučuje </strong>  náš e-shop
100 % zákazníků doporučuje náš e-shop
<strong>Průměrná doba dodání</strong> zboží jsou 2 dny
Průměrná doba dodání zboží jsou 2 dny
Neustále zlepšujeme <strong>rychlost dodání</strong>
Neustále zlepšujeme rychlost dodání