Zobrazit kategorie
- Kontaktní čočkyPodle výrobcePodle doby nošeníPodle oční vadyPodle typu
- Roztoky na čočky
- Oční kapky
- Doplňky k čočkám
- Sluneční brýle
- Doplňky k brýlím
- Kosmetika
V posledních dvaceti letech se oční specialisté zaměřují na příčiny zvýšené únavy očí při vzrůstajícím sledování různých displejů elektronických přístrojů. Většina lidí dnes velmi intenzivně pracuje s počítači, většinou v klimatizovaném prostředí, a to vůbec nesvědčí našim očím.
Slušně řečeno „člověk nebyl stvořen k zírání do počítače“, neustálému klikání na klávesnici a „dýchání přesušeného vzduchu”. To vše vede k příliš velkému přetížení nejen zrakového aparátu, ale své by si o tom mohli říci i ortopedi, neurologové a psychiatři.
Základem kvalitní práce očí je jejich zdravotní stav. Většina z nás má zdravé oči i přesto, že nám chybí nějaká ta dioptrie.
Oční vady jako je krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus nejsou choroby, je to jen fyzikální jev nedokonalého očního aparátu, který se dá dobře změřit a kompenzovat různými dioptrickými pomůckami (brýle, kontaktní čočky).
Pociťujeme-li jakoukoliv únavu u práce na blízké vzdálenosti (u počítače, monitorů, přesná manuální práce ve vzdálenosti 30-50 cm, kontrola titěrných předmětů, apod.), pak je vždy důležité nechat si dobře proměřit zrak.
U očního lékaře není dostatek času na měření zraku (je limitován zdravotní pojišťovnou),takže vždy doporučujeme návštěvu zkušeného optometristy, registrovaného Ministerstvem zdravotnictví, který se zabývá jen měřením zraku a kontrolou předního segmentu oka a pracuje ve specilizovaném pracovišti poskytovatele zdravotní péče.
Je vysokoškolsky vzdělán a celoživotně školen ve svém oboru. Refrakce nebo-li změření zraku na tomto pracovišti pak trvá 40 a více minut, dle závažnosti použití očních testů.
které nám způsobují pálení očí, bolest očí, bolest hlavy, některé neurologické potíže, bolest krční páteře a svalstva až po nevolnosti.
Zvláštní pozornost bychom měli věnovat sledování displejů chytrých telefonů, smart phonů, ipadů a dalších podobných elektronických zařízení.
Tyto přístroje si totiž dáváme stále blíž a aniž bychom si to uvědomovali, koukáme na ně z 15 až 20 cm, což činí našemu zrakovému aparátu nepřirozenou a extrémně namáhavou práci.
Zvláště u dětí a mladých lidí je tato nepřirozená pozorovací vzdálenost nežádoucí, vede ke vzniku nebo zhoršení dioptrické vady, bolesti očí a hlavy a k únavě celého organismu.
Základem je tedy dokonalé změření zraku, správná kompenzační pomůcka (různé brýle nebo kontaktní čočky, výjimkou není ani souběh obojího), častá relaxace zrakového aparátu, důsledný odpočinek a spánek a správná životospráva.
Buď trpíte nedostatkem slz a nebo vaše slzy nemají vhodné složení a dochází tak k předčasnému trhání slzného filmu a následnému osychání oka.Pokud dochází k trhání slzného filmu, rohovka není dostatečně zásobená živinami a kyslíkem. Důsledkem tohoto stavu je poškozování buněk epitelu rohovky a následně je rohovka náchylná k zánětlivým procesům, jejichž příznaky jsou svědění, pálení, řezání, pocit cizího tělíska (nebo písku) v oku, zarudnutí a bolestivost. V pozdním stadiu toto může vést k poranění rohovky a spojivky.
A přidáme-li k tomu klimatizaci nebo pěkně vytopený prostor, máme zaděláno na nepříjemné pocity suchých očí.
Ke zlepšení může vést změna životosprávy - zlepšit pitný režim, zvýšit pobyt na čerstvém vzduchu, dobře a dostatečně dlouho spát atd.
Samozřejmě kvalitu a množství slz většinou nelze ovlivnit na dostatečné hodnoty, pak je třeba si pomoci různými zvlhčujícími očními kapkami, nejlépe bez konzervačních látek.
S úctou k Vašim očím,
Simona Bramborová