21. 9. 2016
V posledních dvaceti letech se oční specialisté zaměřují na příčiny zvýšené únavy očí při vzrůstajícím sledování různých displejů elektronických přístrojů. Většina lidí dnes velmi intenzivně pracuje s počítači, většinou v klimatizovaném prostředí, a to vůbec nesvědčí našim očím.
Slušně řečeno „člověk nebyl stvořen k zírání do počítače“, neustálému klikání na klávesnici a „dýchání přesušeného vzduchu”. To vše vede k příliš velkému přetížení nejen zrakového aparátu, ale své by si o tom mohli říci i ortopedi, neurologové a psychiatři.
Digitální zraková únava očí
Ale zpět k našim očím...
Základem kvalitní práce očí je jejich zdravotní stav. Většina z nás má zdravé oči i přesto, že nám chybí nějaká ta dioptrie.
Oční vady jako je krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus nejsou choroby, je to jen fyzikální jev nedokonalého očního aparátu, který se dá dobře změřit a kompenzovat různými dioptrickými pomůckami (brýle, kontaktní čočky).
Pociťujeme-li jakoukoliv únavu u práce na blízké vzdálenosti (u počítače, monitorů, přesná manuální práce ve vzdálenosti 30-50 cm, kontrola titěrných předmětů, apod.), pak je vždy důležité nechat si dobře proměřit zrak.
U očního lékaře není dostatek času na měření zraku (je limitován zdravotní pojišťovnou),takže vždy doporučujeme návštěvu zkušeného optometristy, registrovaného Ministerstvem zdravotnictví, který se zabývá jen měřením zraku a kontrolou předního segmentu oka a pracuje ve specilizovaném pracovišti poskytovatele zdravotní péče.
Je vysokoškolsky vzdělán a celoživotně školen ve svém oboru. Refrakce nebo-li změření zraku na tomto pracovišti pak trvá 40 a více minut, dle závažnosti použití očních testů.
HANEL Optik měření zraku a kontroly
I malé vady je třeba kompenzovat, protože právě nízké dioptrie nebo nedokonalá korekce vyšších očních vad vede k astenopickým potížím,
které nám způsobují pálení očí, bolest očí, bolest hlavy, některé neurologické potíže, bolest krční páteře a svalstva až po nevolnosti.
Zvláštní pozornost bychom měli věnovat sledování displejů chytrých telefonů, smart phonů, ipadů a dalších podobných elektronických zařízení.
Tyto přístroje si totiž dáváme stále blíž a aniž bychom si to uvědomovali, koukáme na ně z 15 až 20 cm, což činí našemu zrakovému aparátu nepřirozenou a extrémně namáhavou práci.
Zvláště u dětí a mladých lidí je tato nepřirozená pozorovací vzdálenost nežádoucí, vede ke vzniku nebo zhoršení dioptrické vady, bolesti očí a hlavy a k únavě celého organismu.
Základem je tedy dokonalé změření zraku, správná kompenzační pomůcka (různé brýle nebo kontaktní čočky, výjimkou není ani souběh obojího), častá relaxace zrakového aparátu, důsledný odpočinek a spánek a správná životospráva.
-
dokonalé změření zraku
-
správná optická kompenzační pomůcka
-
dobře ergonomicky zpracované pracoviště
-
včasné relaxace zrakového aparátu
-
důsledný odpočinek zraku a celého těla
-
kvalitní spánek
-
vhodná životospráva
Pokud trpíte
suchostí očí, je vždy nutné zjištění původu potíží. Slzný film lidí je složen ze tří vrstev. Vnější vrstvu, sousedící se vzduchem, utváří slabý lipidový (tukový) film. Ten zabraňuje nežádoucímu odpařování vodné vrstvy, nacházející se pod ním. Výživa rohovky je zajišťována hlavně ze složek vodné vrstvy, mezi které patří kyslík, glukóza a stopové prvky. Třetí vrstvou slzného filmu je vrstva mucinová, ta zajišťuje dobrou roztíratelnost slz po povrchu oka a celkově udržitelnost slzného filmu na oku. Další vlastností této složky je transport živin přímo k rohovce z vodné vrstvy.
Suchým okem můžete trpět v podstatě ze dvou důvodů.
Buď trpíte nedostatkem slz a nebo vaše slzy nemají vhodné složení a dochází tak k předčasnému trhání slzného filmu a následnému osychání oka.Pokud dochází k trhání slzného filmu, rohovka není dostatečně zásobená živinami a kyslíkem. Důsledkem tohoto stavu je poškozování buněk epitelu rohovky a následně je rohovka náchylná k zánětlivým procesům, jejichž příznaky jsou svědění, pálení, řezání, pocit cizího tělíska (nebo písku) v oku, zarudnutí a bolestivost. V pozdním stadiu toto může vést k poranění rohovky a spojivky.
Důležitá je i správná frekvence mrkání.
Jak si zvlhčit suché oči?
Normální počet mrknutí je cca 20x za minutu. Soustředíme-li se však na nějaký předmět - četba, sledování počítače a jiných displejů, řízení auta, pak frekvence mrkání klesá až na 3-4x za minutu.
A přidáme-li k tomu klimatizaci nebo pěkně vytopený prostor, máme zaděláno na nepříjemné pocity suchých očí.
Ke zlepšení může vést změna životosprávy - zlepšit pitný režim, zvýšit pobyt na čerstvém vzduchu, dobře a dostatečně dlouho spát atd.
Samozřejmě kvalitu a množství slz většinou nelze ovlivnit na dostatečné hodnoty, pak je třeba si pomoci různými zvlhčujícími očními kapkami, nejlépe bez konzervačních látek.
S úctou k Vašim očím,
Simona Bramborová