1. 1. 2019
KontaktnĂ­ ÄŤoÄŤka

Slunce, vítr, sníh - oblečte i své oči. Nepodceňujte své oči v zimním období!

O tom, že příliš mnoho slunečního svitu našim očím nedělá příliš dobře, ví snad každý.

Víme také, že ho ale oči do jisté míry potřebují. Řada lidí je na letní slunce tak citlivá, že bez slunečních brýlí neudělá ani krok.

Jak by to ale mělo být v zimě?

Obzvláště tehdy, když krajinu pokryje sníh a do toho začne svítit slunce a ještě vydatně foukat? Jak se v takovém počasí správně postarat o oči, a co Vám hrozí, když ochranu očí podceníte?
V zimě jsou dvěma hlavními nepřáteli očí UV záření a vítr. Škodlivost obou zmíněných nepřátel je pak ještě zesílena v přítomnosti sněhu. Pokud je totiž země pokrytá sněhem, pak se sluneční paprsky zvýšeně odrážejí a snadno zasáhnou Vaše oči.
 
Běžně se před sluníčkem chráníme jaksi intuitivně tím, že skloníme hlavu a sklopíme oči k zemi - tím zabráníme vstupu škodlivých paprsků do oka. Pokud je ale na zemi sníh, pak se může až 90 % paprsků odrazit zpět a dostat se přímo do oka! Nejvyšší odrazivost má přitom suchý sníh, který se vyskytuje při teplotách hluboko pod nulou.
 
Část oka, která je UV zářením nejvíce zasažena je přední průhledná tkáň - tzv. rohovka. Povrchová vrstvička buněk rohovky se může při zvýšenému vystavení sluníčku spálit velmi podobně, jak se může spálit v létě Vaše kůže. Ani u oka nepoznáte spálení rohovky ihned! Obtíže jako je pálení, řezání a nakonec silná bolest přicházejí za 3-6 hodin po pobytu venku. Oko Vás může začít tak strašně bolet, že nebudete schopni ani otevřít víčka! Tento stav se odborně nazývá tzv. fotokeratitida neboli zánět rohovky způsobený zářením. Protože nejčastěji vzniká při pobytu na sněhu, bývá také označován jako tzv. sněžná slepota.
oční obtíže
Pokud se přidá ke sněhu a slunci ještě i silný vítr, pak je přední část oka (rohovka i spojivka) zatěžována ještě více.
Silné proudění vzduchu totiž narušuje slzný film. Slzný film je tenká vrstvička vody, hlenu a tuku, která pokrývá celou přední část oka (proto je oko na pohled "vlhké"). Tato tenká vrstva chrání a vyživuje rohovku i spojivku. Aby byl slzný film funkční, musí vydržet "neporušený" přibližně 8 sekund, což je normální interval mezi jednotlivým mrknutím. Při každém mrknutí víčka rozprostřou slzy po povrchu oka a slzný film se obnoví.
 
Pokud však fouká, slzný film tzv. kolabuje. To znamená, že povrchová tuková blanka praskne a obsah vody steče z oka pryč. Pokud jste si někdy u sebe všimli, že Vám oči ve větru a v zimě hodně slzí, tak to je právě tento případ. Oční povrch pak není chráněn ani vyživován a přicházejí zarudnutí spojivek, pálení, řezání a pocit písku v oku. Jinými slovy rozvíjí se tzv. nespecifická zánětlivá reakce předního povrchu oka.

Jak lze oči chránit?

Naše rada zní jasně: nepodcenit přípravu.

Nejlepší službu Vám v zimním počasí poskytnou brýle s UV filtrem. Brýlové čočky totiž dokážou ochránit oko před nárazem větru i před nebezpečným zářením. Pokud nosíte brýle do dálky, informujte se u svého optika, zda máte brýlové čočky s UV filtrem. 100% ochranu proti UV záření totiž mohou poskytovat i čočky, které jsou zcela průhledné! Dnes se už i u brýlových čoček uvádí stupeň ochranného faktoru, podobně jako to znáte u opalovacích krémů. Pokud brýle do dálky normálně nenosíte, vytáhněte své sluneční brýle. Na zimu jsou ideální méně zatmavené zorníky. Nejvhodnější je kategorie tmavosti I až II. Takové brýle Vám oči spolehlivě ochrání před škodlivým zářením a přitom nebudou příliš tmavé ani při horší viditelnosti.

Nositelé kontaktních čoček by nikdy neměli spoléhat na ochranu svých očí pouze kontakními čočkami. Přestože některé kontaktní čočky obsahují kvalitní UV filtr, chrání pouze malou část oka (rohovku) před UV zářením i větrem, ostatní část (spojivka, bělima, víčka) jsou dále bičována větrem i sluncem!

Nepodceňujte ani dostatek spánku, aby oči mohly dostatečně zregenerovat. A alkohol? No když už bude v těle, pak přidejte mnohem více obyčejné vody a zavodněte tělo. Alkohol rychleji odejde z těla a slzy budou mít zase svoje správné složení a funkci.

A co dělat když po pobytu venku bolí oči?

Základem je klid. Často je bolest očí doprovázena i bolestí hlavy. Doporučujeme studený obklad na oči, občas prokápnout očními kapkami bez konzervantů, nositelé kontaktních čoček by měli vždy výjmout čočky z očí a nasadit si brýle. Na noc je vhodné použít oční gel nebo hojivou oční mast.

Pokud je stav vážný, že oči bolestí nelze otevřít, pak nemá smysl čekat, že "něco" pomůže nebo že se z toho vyspím. Na oči přiložte chladivý obklad nebo alespoň čistý bavlněný kapesník a postiženého transportujte na nejbližší oční oddělení nemocnice nebo oční ambulanci polikliniky. Nebude to "za rohem", ale ušetříte si čas a hlavně dost bolesti postiženého. Očím pomůže jedině oční specialista.

Pokud se chystáte na hory, pak byste s sebou měli přibalit alespoň jedny kvalitní sportovní brýle, které Vám budou chránit oči nejen zepředu, ale i ze stran. Jako rezervní si vždy vezměte ještě jedny obyčejné pro případ, že své brýle ztratíte nebo rozbijete.

Lyžařské brýle Adidas

 

Užívejte si zimních radovánek bez uslzených očí,

Mgr. Simona Bramborová, DiS.

 

Foto zdroj: 1. coopervision.cz, 2. osobní archív

Článek pro Vás připravila:

Mgr. Simona Bramborová, DiS. - oční optik a registrovaný optometrista
 
Mgr. Simona Bramborová DiS., oční optik - registrovaný optometrista
 
  • v oboru oční optika a optometrie pracuje již více než 11 let
  • pravidelně a aktivně se účastní jak českých, tak i zahraničních konferencí a kongresů v oboru optometrie
  • je specialistou na vyšetření binokulární rovnováhy (skryté oční vady) a následné možné korekce
  • je členem představenstva Společenstva českých optiků a optometristů
A CO JI BAVÍ?!
  • volný čas Simona věnuje své rodině a pokusům o zahradničení
  • miluje hačkování pufů a výrobu šperků nejen k brýlím

Buďte s námi v kontaktu

Facebook Instagram Twiter

Jsme první e-shop pro čočky <strong>vedený optometristy</strong>
Jsme první e-shop pro čočky vedený optometristy
<strong>100 % zákazníků doporučuje </strong>  náš e-shop
100 % zákazníků doporučuje náš e-shop
<strong>Průměrná doba dodání</strong> zboží jsou 2 dny
Průměrná doba dodání zboží jsou 2 dny
Neustále zlepšujeme <strong>rychlost dodání</strong>
Neustále zlepšujeme rychlost dodání