Zobrazit kategorie
- Kontaktní čočkyPodle výrobcePodle doby nošeníPodle oční vadyPodle typu
- Roztoky na čočky
- Oční kapky
- Doplňky k čočkám
- Sluneční brýle
- Doplňky k brýlím
- Kosmetika
- Tipy na vánoční dárky
Víme také, že ho ale oči do jisté míry potřebují. Řada lidí je na letní slunce tak citlivá, že bez slunečních brýlí neudělá ani krok.
Nejlepší službu Vám v zimním počasí poskytnou brýle s UV filtrem. Brýlové čočky totiž dokážou ochránit oko před nárazem větru i před nebezpečným zářením. Pokud nosíte brýle do dálky, informujte se u svého optika, zda máte brýlové čočky s UV filtrem. 100% ochranu proti UV záření totiž mohou poskytovat i čočky, které jsou zcela průhledné! Dnes se už i u brýlových čoček uvádí stupeň ochranného faktoru, podobně jako to znáte u opalovacích krémů. Pokud brýle do dálky normálně nenosíte, vytáhněte své sluneční brýle. Na zimu jsou ideální méně zatmavené zorníky. Nejvhodnější je kategorie tmavosti I až II. Takové brýle Vám oči spolehlivě ochrání před škodlivým zářením a přitom nebudou příliš tmavé ani při horší viditelnosti.
Nositelé kontaktních čoček by nikdy neměli spoléhat na ochranu svých očí pouze kontakními čočkami. Přestože některé kontaktní čočky obsahují kvalitní UV filtr, chrání pouze malou část oka (rohovku) před UV zářením i větrem, ostatní část (spojivka, bělima, víčka) jsou dále bičována větrem i sluncem!
Nepodceňujte ani dostatek spánku, aby oči mohly dostatečně zregenerovat. A alkohol? No když už bude v těle, pak přidejte mnohem více obyčejné vody a zavodněte tělo. Alkohol rychleji odejde z těla a slzy budou mít zase svoje správné složení a funkci.
Základem je klid. Často je bolest očí doprovázena i bolestí hlavy. Doporučujeme studený obklad na oči, občas prokápnout očními kapkami bez konzervantů, nositelé kontaktních čoček by měli vždy výjmout čočky z očí a nasadit si brýle. Na noc je vhodné použít oční gel nebo hojivou oční mast.
Pokud je stav vážný, že oči bolestí nelze otevřít, pak nemá smysl čekat, že "něco" pomůže nebo že se z toho vyspím. Na oči přiložte chladivý obklad nebo alespoň čistý bavlněný kapesník a postiženého transportujte na nejbližší oční oddělení nemocnice nebo oční ambulanci polikliniky. Nebude to "za rohem", ale ušetříte si čas a hlavně dost bolesti postiženého. Očím pomůže jedině oční specialista.
Pokud se chystáte na hory, pak byste s sebou měli přibalit alespoň jedny kvalitní sportovní brýle, které Vám budou chránit oči nejen zepředu, ale i ze stran. Jako rezervní si vždy vezměte ještě jedny obyčejné pro případ, že své brýle ztratíte nebo rozbijete.
Užívejte si zimních radovánek bez uslzených očí,
Mgr. Simona Bramborová, DiS.
Foto zdroj: 1. coopervision.cz, 2. osobní archív