24. 7. 2018

Nebo Vás dráždí?

 

 

Na kontaktních čočkách je fajn, že Vám umožní vidět ostře i bez brýlí, a tak se můžete věnovat spoustě činností, kde by bylo riziko zničení brýlí. Anebo si prostě můžete koupit módní sluneční brýle, ve kterých by nemohla být dioptrická skla. Mnoho z Vás si našlo svůj oblíbený typ, který rádi používáte.

Víte však, že dlouhodobé nošení nevhodných čoček představuje riziko zdraví Vašich očí?

Nevhodnost čoček může nastat velice snadno například tím, že jste začali nosit čočky jako teenageři a během dalšího dospívání jste nechodili na pravidelné kontroly, kde se posuzuje vhodnost Vašich kontaktních čoček. Nebo jsou častým problémem pomalá poškozování očního povrchu. A tyto projevy jsou nenápadné. Začínají tak, že se čočky začnou hůře snášet, nejprve začnou v očích vadit nebo jsou oči po jejich vyjmutí neobvykle podrážděné. Můžete vnímat zvýšené slzení, nebo naopak pocit suchých očí, řezání, pálení a zvýšenou citlivost na světlo.

Zamyslete se, jestli se Vás to také týká.

Můžete se tak vyvarovat nepříjemných pocitů a očních poškození.

Důvody dráždění

Důvodem je nejčastěji chronické dráždění očního povrchu - zejména citlivé rohovky a tenké spojivky. U nositelů čoček nacházíme 3 hlavní příčiny dráždění.

Kontaktní čočka

1.Klíčový výběr vhodné čočky a následné kontrolování její snášenlivosti 


V tomto bodě je viníkem mechanické dráždění z okrajů chybně naaplikované kontaktní čočky. Moderní materiály čoček jsou velmi měkké, takže i v jedné velikosti se přizpůsobí většině rohovek a Vy tak nemusíte pociťovat nepohodlí. Je to však jen zdánlivá výhoda, protože řada lidí dnes nosí zcela nevyhovující design čočky. Následně vzniká riziko poškozování nejen rohovky, ale i jejích kmenových buněk. Podobný efekt má čočka, která je příliš těsná. Navíc se přidává dráždění drobných cévek na povrchu oka při okraji rohovky, které vede k překrvování a dalšímu nežádoucímu prorůstání cév do rohovky (tzv. neovaskularizace).

Toxické působení konzervačních složek roztoku

2. Velké množství běžně nabízených roztoků k péči o čočky obsahuje látky, které se vážou do materiálu kontaktní čočky. Je to žádoucí zejména z důvodu hydratace čočky. Čočka tak doslova nasákne tyto látky přes noc a po nasazení do oka je začne pomalu vylučovat přímo na povrch oka. Tyto složky roztoku tu působí podobně jako slabá infekce - začne se aktivovat obranná imunitní reakce oka a na oku začne probíhat mírný zánět. Některé kombinace roztoku a čočky jsou přitom rizikovější, než jiné. To znamená, že u některých čoček udělá konkrétní roztok větší škodu, než u jiných. Nejrizikovější látkou je konzervant Polyhydroxymethylenbiguanid, který bývá označován zkratkou PHMB. Naopak nejmenší dráždění oka je pozorováno u roztoků na bázi peroxidu vodíku. Peroxidové roztoky jsou při správném používání nejbezpečnější jednak z hlediska dezinfekce, tak z hlediska dlouhodobé tolerance očního povrchu. Jiným řešením je používání jednodenních čoček, které nevyžadují uchovávání v roztoku. Čočky od renomovaných výrobců (Alcon, Bausch+Lomb, Cooper Vision, Johnson+Johnson) jsou uchovávány v roztoku bez konzervantů, takže oko není drážděno vůbec.
Kontaktní čočka

Suché oko ze zvýšeného odpařování slz

Kontaktní čočka
Třetí příčinou je suché oko nebo syndrom suchého oka.
Zatímco kdysi trápily suché oči převážně starší ročníky, dnes je kvůli zvýšenému znečištění ovzduší a pobytu v suchých a klimatizovaných prostorách ohrožen každý - bez rozdílu věku. U nositelů čoček navíc často dochází k postupnému odumírání drobných žlázek v horním víčku, tzv. Meibomských žláz. Tyto žlázky normálně produkují tukovou složku slz, která tvoří vnější elastickou blanku na povrchu slzného filmu a ta zajišťuje, že slzy nestékají z oka ven a nebo se neodpařují z povrchu oka. Pokud jsou žlázy poškozené, nedostává se do slz dostatečné množství lipidů. Následkem toho se tenká vrstva slz po každém mrknutí velmi rychle rozpadá a oční povrch, zejména citlivá rohovka zůstává obnažena a vystavuje se tak zvýšenému riziku prostupu infekce a následnému zánětu. Oči jsou zarudlé, okraje víček mohou být oteklé. Vy pak pociťujete řezání, pálení a zvýšené slzení například při přechodu z tepla do zimy nebo ve větrném počasí a velmi často můžete pozorovat citlivost na světlo. Úbytek Meibomských žláz je normální s rostoucím věkem. Zejména u nositelů čoček je však proces postupné atrofie extrémně zrychlený a pocit suchých očí tak přichází rychleji než by tomu bylo, kdybyste čočky nenosili vůbec.

Všem výše uvedeným komplikacím se lze naštěstí snadno vyvarovat zodpovědným přístupem, podstupováním pravidelných a důkladných očních kontrol a opatrným používáním čoček. Správnost aplikace a vhodnost nošených čoček, kompatibilní roztok a zdraví očí a jejich okolí Vám rádi odborně vyšetříme nebo zkontrolujeme v našem aplikačních středisku HANEL Optik v Chrudimi.



Vidět lépe zdravýma očima Vám přeje

Mgr. Simona Bramborová, DiS.

Článek pro Vás připravila:

Mgr. Simona Bramborová, DiS. - oční optik a registrovaný optometrista
 
Mgr. Simona Bramborová DiS., oční optik - registrovaný optometrista
 
  • v oboru oční optika a optometrie pracuje již více než 11 let
  • pravidelně a aktivně se účastní jak českých, tak i zahraničních konferencí a kongresů v oboru optometrie
  • je specialistou na vyšetření binokulární rovnováhy (skryté oční vady) a následné možné korekce
  • je členem představenstva Společenstva českých optiků a optometristů
A CO JI BAVÍ?!
  • volný čas Simona věnuje své rodině a pokusům o zahradničení
  • miluje hačkování pufů a výrobu šperků nejen k brýlím

Buďte s námi v kontaktu

Facebook Instagram Twiter

Jsme první e-shop pro čočky <strong>vedený optometristy</strong>
Jsme první e-shop pro čočky vedený optometristy
<strong>100 % zákazníků doporučuje </strong>  náš e-shop
100 % zákazníků doporučuje náš e-shop
<strong>Průměrná doba dodání</strong> zboží jsou 2 dny
Průměrná doba dodání zboží jsou 2 dny
Neustále zlepšujeme <strong>rychlost dodání</strong>
Neustále zlepšujeme rychlost dodání