28. 11. 2017

Katarakta (šedý zákal)

 

Buňky v jádře čočky zůstávají od narození až do smrti jedince. Proto se v čočce nacházejí nejstarší buňky a proteiny v těle. Tyto proteiny jsou udržovány v takovém stavu, aby mohly být funkční po celý život. Bílkoviny čočky mohou být snadno poškozeny např. oxidoredukčními buněčnými změnami, buněčnou osmolaritou, vzestupem některých metabolitů a fyzikálními vlivy, jako je např. UV záření. V čočce se nacházejí dva typy buněk, epitelové, které jsou metabolicky velmi aktivní, slouží k produkci proteinů a zajišťují vodní a iontovou rovnováhu. Postupně se diferencují na druhý typ, na buňky fibrilární. Fibrilární buňky mají vysoký obsah proteinů a uvnitř čočky vytvářejí prostředí zajišťující její optické vlastnosti.

 

KATARAKTA 1
KATARAKTA 3
Z těchto důvodů je velmi důležité předcházet zákalům oční čočky pomocí prevence.

Do podvědomí populace by se měla dostat hrozba v podobě nebezpečných volných kyslíkových radikálů, ale i informace o boji proti nim – pomocí antioxidantů. A spolu s nimi i znalost potravin, které tyto antioxidační látky obsahují. Dostatečným příjmem vitaminu A, vitaminu skupiny B, selenu, betakarotenu, luteinu  a zeaxantinu může dojít k náhradě antioxidantů v čočce, kterých s věkem fyziologicky ubývá. Tím se dá oddálit nebo zcela zamezit proces oxidačního poškození čočky. Se stoupajícím věkem, větší úbytek je však u lidí obézních a kuřáků, dochází k poklesu obsahu kyseliny askorbové, což může vést k degeneraci čočkových vláken a vzniku katarakty. Při poruchách výživy, kdy jedinec nemá dostatečný příjem riboflavinu, vitaminu C, vitaminu E a karotenu, stoupá riziko vzniku nukleární a kortikální katarakty.
KATARAKTA 2
Působením UV záření na čočku vzniká peroxid vodíku a superoxid, který způsobí oxidaci glutathionu. Jeho nižší obsah v čočce spolu s jinými faktory vede také ke vzniku zákalů. Prevencí těchto změn je používání ochranných slunečních brýlí a užívání látek luteinu a zeaxantinu.
 
Ochrana očí proti UV záření spočívá v kvalitních slunečních brýlích s použitím podle venkovní aktivitynadmořské výšky tzn. jiné na řízení motorových vozidel, jiné na sport a jiné třeba do města.
Nitrooční čočka v oku
IOL předněkomorová

Léčba šedého zákalu spočívá dnes ve "výměně" zakáleného obsahu vlastní čočky za umělou IntraOkulární čočku (IOL), která se vkládá místo zakaleného obsahu čočky do čočkového pouzdra. Tato operace katarakty je dnes nejčastější oční operací ve vyspělých zemích a rapidně snižuje procento slepých jedinců v populaci.

Katarakta je v celosvětovém měřítku nejčastějším důvodem zhoršeného vidění. Počet postižených se liší regionálně, s věkem stoupá a obecně se onemocnění častěji vyskytuje u žen. S největšími problémy s kataraktou se setkáme v rozvojových zemích, kde z důvodu nedostatku finančních prostředků a počtu lékařů končí mnoho neléčených katarakt slepotou. Problém začala řešit i světová zdravotnická organizace, která společně s nevládní organizací vytvořila plán světové prevence slepoty s názvem Vize 2020 – Právo vidět. Za cíl si dali, že do roku 2020 odstraní slepotu díky její prevenci. Program je zaměřen především na země Afriky, kde je výskyt katarakty a ostatních očních onemocnění vedoucích ke ztrátě zraku nejvyšší na světě, ale naopak počet operací nejnižší.

Co se spojení s výživou týče, hlavním programem prevence těchto onemocnění je zajistit dostatečný a pravidelný příjem vitaminu A, který je v afrických zemích nedostatečný.

 

Naopak ve vyspělých zemích, zejména v naší zemi, se často "vyměňují" zdravé oční čočky (nejsou tedy zakalené) pouze kvůli dioptrické vadě, nelze-li provést laserovou operaci dioptrií. Mnohdy se pacient ani nedozví informaci, že umělá nitrooční čočka má omezenou životnost (cca10-15 let) a pak je nutné provést reoperaci, která je již spojena s velmi vysokou mírou komplikací. 

 

S úctou k Vašim očím,

Mgr. Simona Bramborová , DiS.

 

Článek pro Vás připravila:

Mgr. Simona Bramborová, DiS. - oční optik a registrovaný optometrista
 
Mgr. Simona Bramborová DiS., oční optik - registrovaný optometrista
 
  • v oboru oční optika a optometrie pracuje již více než 11 let
  • pravidelně a aktivně se účastní jak českých, tak i zahraničních konferencí a kongresů v oboru optometrie
  • je specialistou na vyšetření binokulární rovnováhy (skryté oční vady) a následné možné korekce
  • je členem představenstva Společenstva českých optiků a optometristů
A CO JI BAVÍ?!
  • volný čas Simona věnuje své rodině a pokusům o zahradničení
  • miluje hačkování pufů a výrobu šperků nejen k brýlím

Buďte s námi v kontaktu

Facebook Instagram Twiter

Jsme první e-shop pro čočky <strong>vedený optometristy</strong>
Jsme první e-shop pro čočky vedený optometristy
<strong>100 % zákazníků doporučuje </strong>  náš e-shop
100 % zákazníků doporučuje náš e-shop
<strong>Průměrná doba dodání</strong> zboží jsou 2 dny
Průměrná doba dodání zboží jsou 2 dny
Neustále zlepšujeme <strong>rychlost dodání</strong>
Neustále zlepšujeme rychlost dodání